740 Yezidi Siirt’teki İskan Konutlarına Yerleştirilecek

Siirt Belediyesi, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) saldırılarından kaçan 740 Yezidi’nin bir bölümünü Sağlarca köyüne, bir kısmı da Gökçebağ beldesi yakınlarındaki iskan konutlarına yerleştiriliyor.Siirt Belediyesi Eşbaşkanı...

740 Yezidi Siirt’teki İskan Konutlarına Yerleştirilecek
Siirt Belediyesi, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) saldırılarından kaçan 740 Yezidi’nin bir bölümünü Sağlarca köyüne, bir kısmı da Gökçebağ beldesi yakınlarındaki iskan konutlarına yerleştiriliyor.
Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan, beraberinde Eşbaşkan Belkıza Beştaş Epözdemir ve belediye yetkilileriyle merkeze 5 kilometre uzaklıktaki Gökçebağ beldesi yakınlarında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından göçebeler için yaptırılan iskan konutlarına incelemede bulundu. Konut sahiplerinden izin aldıklarını belirten Bakırhan, Sincar ve Suriye’den kaçan Yezidilerin Siirt’te tespit edilen Gökçebağ beldesi yakınlarındaki konutlarda geçici olarak misafir edeceklerini söyledi. Siirt Belediyesi’nin, Siirt halkı ve sivil toplum örgütleriyle bir çalışma yürütüldüğünü belirten Bakırhan, şuana kadar 140 bin nüfuslu Siirt insanının bu konuda duyarlı davranarak her türlü gıda ve giyim yardımında bulunduğunu ifade etti. Bakırhan, "Şuan tüm giyim ve gıda yardımı temin edilmiş durumda. Duyarlılıklarından ötürü burada Siirt halkına teşekkür ediyorum. Gelen insanlar bizin insanlarımızdır. Vahşetten kaçarak buralara sığınmışlardır. Burada uzun süre kalmayacaklardır. Siirt tarihsel kültürel kökeni olan onlarca halkı üzerinde barındıran derin bir kenttir. Bu amaçla gelen konukları yürekten sevgiyle bağırlarına basacaklarına inanıyoruz" dedi.
Siirt Belediyesi, 740 Yezidiyi Şırnak’tan Siirt’e getirtmek için 22 adet otobüs tahsis etti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER