8 Yaşındaki Kızı 12 Yaşındaki Erkekle Evlendirdiler

Afganistan’ın kuzeyindeki Balh kentindeki bir köyde 8 yaşındaki kız çocuğu, 12 yaşındaki erkek çocuğuyla evlendirildi.Çocuk evliliklerin yoğun olarak yaşandığı Afganistan’da Mina adındaki kız çocuğu ile Serdar adlı 12 yaşındaki...

8 Yaşındaki Kızı 12 Yaşındaki Erkekle Evlendirdiler
Afganistan’ın kuzeyindeki Balh kentindeki bir köyde 8 yaşındaki kız çocuğu, 12 yaşındaki erkek çocuğuyla evlendirildi.
Çocuk evliliklerin yoğun olarak yaşandığı Afganistan’da Mina adındaki kız çocuğu ile Serdar adlı 12 yaşındaki erkek çocuğu evlendirildi. Babası tarafından yaklaşık 2000 dolar başlık parası karşılığında başka bir aileye gelin olarak verilen Mina, henüz 8 yaşında ve evliliğin ne olduğunu kavrayacak bir yaşta değil. Mina’nın babası Mümin, verdiği kararın doğru olduğunu ve çaresiz oldukları için böyle bir yola başvurduğunu dile getirdi. Mümin, “Köyün ileri gelenlerine ailemin maddi durumunu anlattım ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle kızıma bakamayacağımı belirttim. Onlar da Mina’yı evlendirmemde herhangi bir sakınca olmadığını dile getirdiler. Ayrıca alacağım başlık parası ile az da olsa fakirlikten kurtulursun diye bana öğüt verdiler” dedi.
12 yaşındaki damat Serdar ise evlilikten beklentisini soran muhabire, “Sadece mutlu bir hayat istiyorum” diye cevap verdi. İsmini açıklamayan Serdar’ın annesi de, bu evliliğin doğru bir karar olduğunu söyledi. Serdar’ın annesi açıklamasında, “Bu kız çocuğu sokaklardaydı ve kimse onunla ilgilenmiyordu. Şimdi oğlumla evlendi ve artık bizimle daha iyi bir hayat sürebilir” diyerek evliliği savundu.
Afgan yasalarına göre küçük yaşta evlilikler yasaklanmış durumda ancak bu karar ülkede uygulanmıyor. Özellikle maddi durumları iyi olmayan aileler için kızlarının evliliklerinden alacakları başlık paraları fakirlikten kurtulma aracı olarak kullanılıyor. Kırsal kesimde en yüksek başlık parasını veren kim ise kız o kişi ile evlendiriliyor. Bu yüzden çarpık evlilikler Afganistan’da çok sık yaşanıyor.
Afganistan’da Birleşmiş Milletler verilerine göre kız çocukların yüzde 57’si henüz daha 18 yaşına girmeden evlendiriliyor. Ülkedeki fakirlik bu evliliklerin yaşanmasının en önemli sebeplerinden biri olarak görülüyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER