"ABD başkanı ile yapacağımız görüşme nokta mesafesinde olacak"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çin ziyareti öncesi Esanboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, ": "Bir öncü ekibi ABD'ye göndermiştik. Oralarda bazı ön görüşmeleri yetkililerle yaptılar. Heyetimiz döndü. Şimdi de biz en üst düzeyde Sayın Trump'la bu görüşmeleri yapalım istiyoruz ki bizim yapacağımız görüşme virgül mesabesinde değil nokta mesabesinde olacaktır. Bu bakımdan önemli" dedi.

"ABD başkanı ile yapacağımız görüşme nokta mesafesinde olacak"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  İpekyolu zirvesi için Çin Halk Cumhuriyeti'ne gidiyor.  Erdoğan, Çin ziyareti öncesi Esanboğa Havalimanı'nda açıklama yapıyor. Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları şöyle:

Asya ve Avrupa arasındaki köprü rolümüz ciddi bir anlamda önem arz edecek. Türkiye'nin gerçek bir kavşak noktası olduğu bir kez daha tescil edilecek. Muhattaplarımla yapacağım görüşmelerde bu hususların altını çizeceğim.Modern İpek Yolu girişimine Türkiye olarak çok güçlü bir destek veriyoruz. Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 3. Havalimanı bu projenin halkalarıdır.  Türkiye'nin gerçek bir kavşak noktası olduğu bu vesile ile bir kez daha tescil edilecektir. Yapacağım görüşmelerde bu hususların altını çizeceğim.

TRUMP GÖRÜŞMESİNİN GÜNDEM MADDELERİ

Çin'den sonra ABD Başkanı Trump'ın daveti üzerine Washington'a geçeceğiz. Önemli konuları, gerek ikili ilişkiler, gerekse bölgesel gelişmeleri değerlendirme fırsatımız olacak. İkili ilişkilerin yanı sıra, başta DEAŞ olmak üzere, terörle mücadele, Suriye, Irak, mülteci konularında görüş alışverişinde bulunacağız. FETÖ gündemimizde en üst sırada yer alacaktır." 

"VİRGÜL DEĞİL, NOKTA OLACAK"

(ABD'nin YGP'ye silah yardımı) Bu ara bir öncü ekibi ABD'ye göndermiştik. Bu sorunuzdaki içeriği ihtiva eden konularda bazı ön görüşmeleri yetkililerle yaptılar. Şimdi de biz en üst düzeyde sayın Trump'la bu görüşmeleri yapalım istiyoruz. Bizim yapacağımız görüşme virgül mesafesinde değil, nokta mesafesinde olacaktır. Şu ana kadar yazılı, görsel medyada yer alan bütün ifadeleri çok da önemsemiyorum, demiştim. Şu anda Amerika bir geçiş sürecini yaşıyor. Bizim burada çok daha dikkatli olmamız gerekir ama dün de ifade ettiğim gibi bizim tüm temennimiz.  Bunların bütün belgeleri elde. 

KIRILMA NOKTASI OLACAK

Bölgede DEAŞ'la mücadele ise bu mücadeleyi şu anda en üst düzeyde veren biziz. Hepsi işin lafını yapıyor, Türkiye olarak bir bu işin icraatını yaptık. Bu DEAŞ olabilir, PKK olabilir, PYD olabilir, YPG olabilir. Hepsi ile bu mücadeleyi amansız bir şekilde verdik, veriyoruz. Bu bölgede ne ABD'ye ne Rusya tehdit var, tehdit bize. ABD ve Rusya'yı terör örgütünün yanında yakıştıramıyoruz . Ziyaretimin kırılma noktası olacağını ümit ediyorum.

BELÇİKA'YA SERT TEPKİ 

Ben NATO zirvesine gidiyorum. Onlar zırvalamışlar. Gücü yetiyorsa benim NATO zirvesine katılmamı engellesin. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER