ABD'de 6 polise şiddet soruşturması

Baltimore'da siyahi birinin gözaltında ölmesiyle ilgili olarak altı polis hakkında soruşturma açıldı

ABD'de 6 polise şiddet soruşturması
ABD'nin Baltimore kentinde Başsavcısı Marilyn Mosby, Freddie Gray'in ölümüyle ilgili gözaltına bulunan 6 polisin jüri tarafından suçlandığını bildirdi.
Baltimore Başsavcısı Mosby, 6 polis hakkındaki ilk suçlamasıyla polislerin gözaltına alınmasını sağladıktan 3 hafta sonra düzenlediği basın toplantısında, jürinin de tüm polis memurları hakkında soruşma kararı verdiğini açıkladı.
Gray'ın 12 Nisan'da elleri kelepçeli ve zincirlenmiş şekilde polis minibüsüne götürülerek gözaltına alındığını bildiren Mosby, Gray'in boynundan yaralandığını ve defalarca yaptığı tıbbi yardım isteğinin reddedildiği için hayatını kaybettiğini kaydetti.
Soruşturma devam ederken, ek bilgilere ulaşıldığını bildiren Başsavcı Mosby, çoğu zaman olduğu gibi davanın devam ettiği anda suçlamaların delile göre gözden geçirildiğini anlattı.

Polisler ayrı ayrı, ''İstem dışı adam öldürme, ikinci derecede kasten saldırı, yasa dışı tutuklama, görevi kötüye kullanma ve mahkum güvenliğini sağlayamama'' gibi birçok farklı suçtan yargılanacak.
Gözaltına alınan polislerin avukatları, Başsavcı Mosby'ye davanın geri çekilmesi çağrısında bulunurken, davayla ilgili mahkemeye 2 Temmuz'da devam edilecek.

Çakı bulundurduğu gerekçesiyle gözaltına alınarak polis aracına kilitlenen Freddie Gray, araçtan indikten sonra hastaneye kaldırılmıştı. 25 yaşındaki Gray, boynundan ve omuriliğinden ciddi biçimde yaralanma sonucunda, 19 Nisan'da hastanede hayatını kaybetmişti. Gray'in ölümü nedeniyle Baltimore'de düzenlenen yoğun protesto gösterileri, şiddet eylemlerine dönüşürken, olaylara neden olduğu belirtilen 6 polis gözaltına alınmıştı.
Savcı Mosby'nin mayıs ayı başında polisler aleyhine verdiği gözaltı ve dava açılması kararının ardından, Baltimore'daki gösteriler sona ermişti. 


Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2015, 08:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326