ABD'deki ırkçı saldırının detayları ortaya çıktı

New York'ta 10 kişinin ölümüne neden olan ırkçı saldırının şüphelisinin, daha önce de bir okula silahlı saldırı tehdidinde bulunduğu, bu nedenle polis soruşturmasının ardından akıl sağlığı kontrolünden geçtiği belirlendi.

ABD'deki ırkçı saldırının detayları ortaya çıktı

New York'un Buffalo kentinde dün 10 kişinin ölümüne neden olan ırkçı saldırının şüphelisi Payton Gendron'ın, daha önce de bir okula silahlı saldırı tehdidinde bulunduğu, bu nedenle polis soruşturmasının ardından akıl sağlığı kontrolünden geçtiği belirtildi. ABD medyasındaki haberlere göre, 18 yaşındaki saldırgan, geçen sene okulunda mezuniyet töreninde ya da sonrasında bir silahlı saldırı yapmak istediğini yazması üzerine polis soruşturmasından ve ardından akıl sağlığı kontrolünden geçti.

New York Valisi Kathy Hochul da saldırganın, lise döneminde yaptığı bir tehdit nedeniyle o dönem, tıbbi makamların gözetiminde olduğunu doğruladı. Öte yandan sabah saatlerinde, saldırının düzenlendiği süpermarketin yakınlarında hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlendi, törende "silah kontrolü ve nefret söylemine karşı harekete geçilmesi" çağrısı yapıldı.

Yarı otomatik silahının üzerinde 'N' harfi ve '14' rakamı detayı

Yetkililerin paylaştığı detaylarda, saldırganın yarı otomatik silah kullandığı ve silahın namlusunda beyaz renkle "N" kelimesinin ve 14 sayısının yazdığı kaydedildi. Buffalo News adlı yerel bir gazeteye açıklama yapan bir yetkili, silahın üzerindeki 14 rakamının, beyazların üstünlüğünü savunanlar arasında popüler olan ve 14 kelimeden oluşan "Halkımızın varlığını ve beyazların geleceğini güvence altına almalıyız" ifadesine atıfta bulunduğunu aktardı.

Yetkili, bu ifadenin, beyazların üstünlüğünü savunan "The Order" isimli bir "terör örgütünün" David Lane isimli üyesine atfedildiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326