Anayasa Mahkemesi’nden Açıklama

Anayasa Mahkemesi, bazı yazılı ve görsel medya organlarında yer alan, AYM ve mensuplarıyla ilgili iddialara cevap verdi.Anayasa Mahkemesi’nin internet sitesinde yer alan açıklamada, “Bazı yazılı ve görsel medya organlarında, Mahkememiz ve...

Anayasa Mahkemesi’nden Açıklama
Anayasa Mahkemesi, bazı yazılı ve görsel medya organlarında yer alan, AYM ve mensuplarıyla ilgili iddialara cevap verdi.
Anayasa Mahkemesi’nin internet sitesinde yer alan açıklamada, “Bazı yazılı ve görsel medya organlarında, Mahkememiz ve mensupları hakkında haksız ve temelsiz iddiaların yer alması nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunluluğu doğmuştur” denildi.
Açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Daha önce Mahkememizde görev almış ancak mesleki yetersizlik ve uyumsuzluk nedeniyle mahkememizdeki görevi sona erdirilerek üniversitesindeki asli görevine iade edilen bir raportörün, Anayasa Mahkemesi mensupları hakkında hayali kurgu mahsulü, asılsız, mesnetsiz ve hezeyan niteliğindeki açıklamalarının gerçekle uzaktan ve yakından ilgisi yoktur.
Asılsız itham ve iddiaların mahkemeyi ve mensuplarını yıpratma amacına dönük olduğu yapılan tertiplerden açıkça anlaşılmaktadır. Çeşitli medya organlarının söz konusu raportörün asılsız iddialarını kullanarak mahkemeyi ve mensuplarını siyasi bir kavganın tarafı haline getirme çabalarının farkında olduğumuz bilinmelidir.
Anayasa Mahkemesi, herhangi bir siyasi partinin grubun, cemaatinin ya da başka güç odaklarının etkisi, telkini ya da yönlendirmesiyle hareket eden değil, Anayasa, evrensel hukuk ve temel hak ve özgürlüklere bağlı kalarak kararlarını veren bir kurumdur. Bu kurumsal duruşumuzu etkilemeye asla izin verilmeyecektir. Son zamanlarda mahkemeden çıkan kararların niteliğine bakılacak olursa, bazı medya organlarının yakıştırmaya çalıştığı iddialarla örtüşmediği vicdan sahibi herkesin ortak düşüncesidir. Mahkememiz özgürlükçü, adil, bağımsız ve tarafsız duruşuyla ülkemizde hukuka ve yargıya olan güveni sağlamaya kararlı biçimde devam edeceği kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER