Antalya Baro Başkanı Bacanlı: "hukuk Sistemimizin Balansı Bozulmuştur"

Antalya Adliyesi Adli Yıl Açılış Töreni ile yeni adli yıla başlandı. Açılışta konuşan Antalya Baro Başkanı Alper Tunga Bacanlı, devlet içindeki tüm derin yapıların ortaya çıkarılmasının şart olduğunu söyledi. Ayrıca Bacanlı...

Antalya Baro Başkanı Bacanlı:
Antalya Adliyesi Adli Yıl Açılış Töreni ile yeni adli yıla başlandı. Açılışta konuşan Antalya Baro Başkanı Alper Tunga Bacanlı, devlet içindeki tüm derin yapıların ortaya çıkarılmasının şart olduğunu söyledi. Ayrıca Bacanlı Yargıtay Başkanlar Kurulu’nun tavrını eleştirerek, "Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nın adli yıl açılış töreninde yapacağı konuşmayı oylama konusu yapan Yargıtay Başkanlar Kurulu’nun bu tavrı yakışık almamıştır. Aynı şekilde törenin boykot edilmesi de devlet geleneği ve ciddiyetiyle bağdaşmamıştır" dedi.
Antalya Adalet Sarayı bahçesinde düzenlenen tören Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bağcı, Antalya Baro Başkanı Alper Tunga Bacanlı, Antalya CHP Milletvekili Gürkut Acar, Akdeniz Üniversitesi Rektörü İsrafil Kurtcephe, Uluslararası Antalya Üniversitesi Rektörü Cihat Göktepe, belediye başkanları ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.
ADALETE AYETLERLE ÖRNEK GÖSTERDİ
Antalya Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bağcı, açılışta yaptığı konuşmada vazifelerinin insanlara adalet dağıtmak olduğunu vurguladı. Adalet kapısının her zaman açık tutulmasının gerektiğinin altını çizen Başsavcı Bağcı, adalete Kuran-ı Kerim’den ayetlerle örnek göstererek şöyle konuştu:
"Vazifemiz insanlara adalet dağıtmaktır. Bu kapı her zaman açık tutulmalıdır. Mesleki çalışanlarımız hiçbir zaman ulaşılmaz olmamalıdır. Hucüret Suresi 9’uncu ayette, ’Hükmettiğin zaman adaletle hükmedin. Allah adilleri sever’ diye buyurulurken Madie Suresi 8’inci ayette ’Ey insanlar Allah için adaleti ayakta tutup gözeten şahitler olun. Topluma olan öfkeniz sizi adaletsizliğe sürüklemesin’ denilmektedir. Şu an kamu görevinde bulunan bizler önceden bu görevleri yapıp sonradan toprağın altına girenlerden ibret almalı ve hata yapmaktan kaçınmalıyız" şeklinde konuştu.
"HUKUK SİSTEMİMİZİN BALANSI BOZULMUŞTUR"
Antalya Baro Başkanı Alper Tunga Bacanlı da açılışta bir konuşma yaptı. Hukuk sistemini ve adaletin bugün geldiği noktalarla ilgili tespitlerde bulunan Bacanlı, "Cumhuriyetin kazanımlarının yeterince korunmaması sosyal ve moral değerlerdeki çözülme toplumun hak, adalet ve hukuk anlayışını etkilemiş yargı ve onu oluşturan kurumlar ciddi bir güven kaybına uğramıştır" dedi. Yapılan araştırmalarda yargıya güvenin azaldığını gördüklerini belirten Bacanlı, art arda çıkarılan yasalarla hukuk sisteminin bozulduğunu belirterek şöyle konuştu:
"Peş peşe çıkarılan yasalarla iyi çalışmayan hukuk sistemimizin balansı bozulmuştur. Staj döneminde avukatlara çalışma yasağı uygulanmaktadır. Mali müşavirler serbest avukat gibi çalışmakta avukatlara ait birçok işlem noterlerde yapılmaktadır. Savunma mesleğinin önemi bir türlü kavranamamıştır."
YARGITAY BAŞKANLAR KURULU’NU ELEŞTİRDİ
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun adli yıl açılış töreninde yapacağı konuşmayı ve konuşma süresinin belirlenmesine ilişkin Yargıtay Başkanlar Kurulu’nun oylama yapmasını eleştiren Antalya Baro Başkanı Alper Tunga Bacanlı, "Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nın adli yıl açılış töreninde yapacağı konuşmayı oylama konusu yapan Yargıtay Başkanlar Kurulu’nun bu tavrı yakışık almamıştır. Aynı şekilde törenin boykot edilmesi de devlet geleneği ve ciddiyetiyle bağdaşmamıştır" diye konuştu.
"PARALEL YA DA GÖLGE DEVLET İÇİNDEKİ TÜM DERİN YAPILARIN ORTAYA ÇIKARILMASI ŞARTTIR"
Yargının adil olduğu kadar adilde görünmesinin önemli olduğunu belirten Bacanlı, HSYK Birinci Dairesi’nde yapılan değişikliğin ardından atanan hakimlerin vermiş olduğu arama ve gözaltı kararlarının tutuklama kararlarının hakkaniyetine gölge düşürdüğünü söyledi. Devlet içindeki derin yapıların ortaya çıkarılmasının şart olduğuna dikkat çeken Bacanlı, "Paralel, gölge adı ne olursa olsun eğer varsa devlet içinde tüm derin yapıların çıkarılması şarttır. Yargı şu ya da bu grubun işgali altına alınamayacak kadar kutsaldır" dedi.
Adli açılış töreni Antalya Adalet Sarayı bahçesinde verilen kokteylin ardından son buldu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER