Arınç'tan Bakanlar Kurulu sonrası ilk açıklama!

Hükümet sözcüsü Bülent Arınç Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında basın toplantısı düzenledi. Bakanlar Kurulu'ndaki yeni görevlendirmede TRT ve AA'nın Arınç'ın sorumluluğundan alınıp Yalçın Akdoğan'a verildiği öğrenildi.

Arınç'tan Bakanlar Kurulu sonrası ilk açıklama!
İşte Arınç’ın yaptığı açıklamadan satır başları: 

Biraz sonra yeni Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun grup toplantısında konuşması olacak saat 14’te de hükümet programının okunması olacak.
Bakanlar Kurulu toplantısında öncelikli konu yeni bakan arkadaşlarımızla tanışma ve genel bir değerlendirme yapıldı.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU’NA BAĞLI KURULUŞLAR

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç, Başbakan Davutoğlu'na bağlı kurum ve kuruluşların, MGK Genel Sekreterliği, MİT Müsteşarlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Türkiye Yatırım, Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanlığının olduğunu bildirdi.   

BÜLENT ARINÇ'A BAĞLI KURULUŞLAR


Hükümet Sözcüsü Arınç’ın sorumlulukları: Hükümet Sözcülüğü, Danıştay ile ilişkiler, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanlığı, Milli Güvenlik Kurulu kararlarının ve görüşlerinin değerlendirilmek üzere Bakanlar Kurulu'na sunulması, Bakanlar Kurulu'nda kabulü halinde bu tavsiye kararlarının uygulanmasının koordinasyonu ve izlenmesi, insan haklarıyla ilgili kurullar, insan haklarıyla ilgili konularda koordinasyon ve Kıbrıs ile ilgili koordinasyon işleri, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Türkiye İnsan Hakları Kurumu.
     
YALÇIN AKDOĞAN’IN GÖREVLERİ

Yalçın Akdoğan'ın sorumlu olduğu kuruluşlar: TBMM ile ilişkiler, kamu diplomasisiyle ilgili işlerin yürütülmesi, bağlı kurum ve kuruluşlar, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, TRT Genel Müdürlüğü, Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'yla ilişkiler olduğunu bildirdi.    

ALİ BABACAN’IN SORUMLU OLDUĞU KURUMLAR
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın sorumlu olduğu kurumlar: Ekonomik konularda genel koordinasyon, bağlı kurum ve kuruluşlar, Hazine Müsteşarlığı, merkez bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Kalkınma Bankası, İhracat Kredi Bankası, Vakıflar Bankası Genel Müdürlükleri, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu.     

SORU & CEVAP

ALMANYA’DAN SONRA ABD’NİN DE TÜRKİYE’Yİ DİNLEDİĞİ İDDİALARI

Almanya ile istihbarat örgütlerinin görüşmeleri, içişleri bakanlıklarının görüşmeleri yapıldı, bu konuda detaylı bir açıklama belki yapılacaktır.
Şu anda ABD büyükelçisi yok ama görevli maslahatgüzar çağrılarak izahat alınmıştır.

ORG. ÖZEL’İN ÇÖZÜM SÜRECİ AÇIKLAMALARI

MGK toplantılarında neler konuştuğumuzu daha sonra bildiri halinde özet olarak duyuruyoruz. Devletin kurumları kendi görevlerini en iyi şekilde yapıyorlar.
Sayın genelkurmay Başkanımızın anlatmak istediği sanırım daha farklı bir konudur.
Subaylarımızın çözüm süreci içinde görevlerini yerine getirdiklerini ve bilgi sahibi olduklarını biliyorum.

MUSUL’DA IŞİD KAÇIRILAN VE REHİN TUTULAN TÜRKLER

Maalesef hasretimiz henüz dinmemiştir. Çok şükür ki hayattadırlar. Bulundukları yerler bilinmekte ve kendileri ile irtibat sürdürülmektedir.
Biz de ailelerine müjde vereceğimiz anı bekliyoruz. İrtibatımız bulunmaktadır.
Devletten devlete bir işlemin yapılmadığını bir örgütün elinden bu yurttaşlarımızın kurtarılması için çalışma yapıldığını biliyoruz.
Yurttaşlarımızın canlarını tehlikeye düşürmemek için hem sorularımızı hem de cevaplarımız özenle seçmeliyiz.
Çok açık konuşamıyorum ama özel bir durumla karşı karşıya olduğumuzu söylemeliyim.

ÇÖZÜM SÜRECİNDEN SİZ Mİ SORUMLU OLACAKSINIZ?
Çözüm süreci koordinasyonunu bir başbakan yardımcısının uhdesine vermek sayın başbakan tarafından uygun görülmedi.
Süreç ile ilgili tüm yetkiler Sayın Başbakan’da toplanmıştır.


Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2014, 14:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER