Askeri okulda 'Game of Thrones' kumpası

FETÖ'nün askeri yargıdaki yapılanmasıyla ilgili hazırlanan iddianamede askeri okuldaki "Game of Thrones" kumpasının detayları da ortaya çıktı.

Askeri okulda 'Game of Thrones' kumpası

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında  ortaya çıkan sözde "Sıkıyönetim Mahkemelerinde Görevlendirme Listesi"nde ismi  bulunan ve örgütün askeri yargıdaki yapılanmasını oluşturdukları iddia edilen 136  kişi hakkında iddianame düzenleyerek mahkemeye gönderdi.  İddianamede, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcısı Volkan  Yetiştirici'nin tanık olarak ifadesine de yer verildi.

 Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz 2016'da Aksaz Deniz  Komutanlığında Hukuk Musaviri olarak görev yaptığını, Milli Savunma  Bakanlığı (MSB) emrine alındığı listeyi gördüğünde pasif göreve  çekildiğini anladığını belirten Yetiştirici, listeyi detaylı incelediği zaman  MSB emrine alınan diğer meslektaşlarının da kendisi gibi FETO/PDY  yapılanmasına karsı duruşları nedeniyle seçildiğini aktardı.  Yetiştirici, kendisi hakkında İzmir casusluk davasında fişleme  yapıldığını, kamuoyunca bilinen kumpas davalarında FETO mensubu olmayan hakim  ve savcıların fişlendiğini, böylelikle örgüt mensubu hakim ve savcıların  onunun açıldığını düşündüğünü söyledi.

 TSK'daki paralel devlet yapılanmasına ilişkin soruşturmayı da yürüttüğünü, bu sırada kimliği belirsiz kişiler tarafından tehdit edildiğini,  sıkı şekilde dosya üzerinde çalışmış olmasına karsın faillere ulaşamadığını anlatan Yetiştirici, şu ifadeleri kullandı:  "Bu örgütün en büyük özelliği, hücre tipi yapılanması ve profesyonel bir istihbarat ağına sahip olması. Kumpas davalarından Poyrazköy  davası ile ilgili olduğu ileri sürülen birtakım lav silahlarının kimin  tarafından gömüldüğü konularına ilişkin kısmın savcılığa yetkisizlik  kararıyla geldiğini, dosya üzerinde çalıştıktan sonra kovuşturmaya yer  olmadığı kararı verdim. Bu kararının da kumpas davalarını kurgulayan cevre  tarafından rahatsızlık verici olarak algılandığını düşünüyorum."

ÖĞRENCİLERE "GAME OF THRONES" İZLETEN ÖĞRETMENLER

 Yetiştirici, yazılı ve görsel basında "Game of Thrones" davası olarak bilinen İzmir Maltepe Askeri Lisesindeki soruşturma dosyasıyla ilgili  takipsizlik kararı verdiğini, bu davanın da paralel yapının klasik hareket tarzı  olan isimsiz imzasız bir ihbar mektubu ile soruşturma izini verilerek  başlatıldığını anlattı. Takipsizlik kararı üzerine bu sefer dosyanın savcısı olarak kendisinin de isimsiz imzasız bir ihbar mektubuyla sikayet edildiğini belirten Yetiştirici, olayla ilgili yaşananları şöyle anlattı:"Bunun üzerine Askeri Adalet Müfettişi tarafından teftiş  geçirdim. Bu teftiş dolayısıyla uyarı cezası verildi. Daha sonrasında Maltepe  Askeri Lisesinde görevliyken hukuka aykırı bir şekilde disiplin puanım  komutanlar tarafından düşürüldü. 'Game of Thrones' isimli diziyle ilgili  idari tahkikat aşamasında İngilizce ögretmenleri lehine ifade veren  öğrencilerin disiplin puanının komutanlarınca düşürülmeye  başlanması  üzerine, bir grup komutanından şikayetçi olundu. Hakkında şikayet bulunan bu kişileri ifade vermeye savcılığa davet etmeme rağmen gelmediler ve ilerleyen  süreçte soruşturma savcısı olarak beni asılsız ithamlarla şikayet ettiler. Bu  nedenle askeri adalet müfettişleri tarafından hakkımda soruşturma yapıldı."

  Yetiştirici, ilerleyen süreçte "İzmir Askeri Casusluk" ismiyle  bilinen davada tutuklu yargılanan bir deniz subayının şikayeti üzerine, "bu  subayın evine başka bir deniz subayının dijital materyal koyduğu" yönündeki  iddiaya ilişkin soruşturmayı da yürüttüğünü kaydetti.  Bu davayla ilgili de şikayet edildiğini ifade eden Yetiştirici, bu  tarz soruşturma dosyalarının takibatının hemen akabinde şikayet edildiğini, bu  kapsamda toplam 6 kez müfettiş incelemesi geçirdiğini, bu incelemelerden 2  adet uyarı cezası aldığını anlattı.

TÜRKLÜĞE HAKARET CİNSEL İSTİSMAR...

İzmir Maltepe Askeri Lisesinde 5 askeri subay öğretmen hakkında, son  sınıf öğrencilerine İngilizce bilgilerinin pekişmesi için "Game of Thrones"  dizisini izlettiği gerekçesiyle 2011'de yapılan ihbar üzerine askeri savcılık  soruşturma başlatmıştı. "Türklüğe hakaret" ve "cinsel istismar" suçlarını  işledikleri öne sürülen 5 subayın, "Game of Thrones-Taht Oyunları" dizisini 18  yaşından küçük öğrencilere zorla izlettikleri iddiasıyla "disiplinsizlik"  suçundan orduyla ilişiği kesilmişti. Anayasa Mahkemesi, bu gerekçeyle TSK'dan çıkarılan bir yüzbaşının  yaptığı bireysel başvuruda, adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar  vererek, ihlal sonuçlarının ortadan kaldırılması ve yeniden yargılama yapılması  için kararın bir örneğini Askeri Yüksek İdare Mahkemesine göndermişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER