Asya Pasifik Şarkı Yarışması nasıl oluyor?

Asya-Pasifik Şarkı Yarışması her yıl yapılan, Eurovision Şarkı Yarışması benzeri bir şarkı yarışmasıdır. Yarışmanın düşüncesi ilk kez 2007'de, Eurovision'un yapımcısı olan Avrupa Yayın Birliği'nin yarışma formatını benzer bir yarışmayı Asya'da da düzenlemek isteyen Asyalı bir şirkete sattığını açıklamasıyla ortaya çıktı.

Asya Pasifik Şarkı Yarışması nasıl oluyor?
Eurovision'dakinden farklı olarak Asiavision ticari bir girişimdir ve Asiavision Pte Ltd. tarafından düzenlenmektedir. Pasifik ülkesi olan Avusturalya'da yarışmaya katılınca, yarışmanın adı "Asya-Pasifik Şarkı Yarışması" olmuştur.

Katılan her ülke canlı yayında söylemek üzere bir şarkı seçer ve sonra kazanan şarkıyı belirlemek için diğer ülkelerin şarkılarına oy verir.Yarışmanın Biçimi ve Genel Bilgiler

Asia-Pasific Pte. Ltd'nin icra kurulu başkanı Andreas Gerlach'ın yarışma hakkında söyledikleri: "Bu format, popüler müziği seven ve kuvvetli bir ulusal gurura sahip olan Asya bölgesi ve onun insalarına yüksek ölçüde uyumludur. Asya bugün ekonomik ve politik olarak yarışın merkezidir. Şarkı Yarışması kültürler arası arkadaşça bir yarışmadır. Avrupa'da olduğu gibi, müziğin evrensel dili bölgedeki insanları yakınlaştırmaya ve ortak anlayışı geliştirmeye yardımcı olacak."

Asya-Pasifik, ulusal ve bölgesel turnuvalardan ve bir büyük finalden oluşan altı aylık bir müzik yarışması şeklinde planlandı. Yarışmanın ilk yılında 16 ülkenin/bölgenin katılımı söz konusudur. Bunlar: Avusturalya, Çin, Endonezya, Filipinler, Güney Kore, Hindistan, Hong Kong, Japonya, Kamboçya, Laos, Makao, Pakistan, Singapur, Tayland, Tayvan ve Vietnam. Bu bölgede 3 milyar insan bulunmaktadır (Dünya nüfusunun yarısı) ve 500 milyondan fazla kişinin yarışmayı izlemesi beklenmektedir.Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2014, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER