Avrupa'dan Rusya'ya 'kara liste' tepkisi

Rusya, 89 Avrupalı üst düzey ismi "kara listeye" alarak haklarında ülkeye giriş yasağı koyulduğunu doğrulamasının ardından Avrupa'dan Rusya'ya tepki geldi.

Avrupa'dan Rusya'ya 'kara liste' tepkisi
AB'den yapılan açıklamada, kararın "tamamen keyfi ve haksız" olduğu öne sürüldü ve Moskova'nın hiç bir gerekçe göstermediği belirtildi.
Rusya'nın yasak getirdiği kişiler arasında Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Uwe Corsepius ve eski İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg de var.

İNGİLTERE'DEN DE TEPKİ VAR

İngiltere Dışişleri Bakanlığından, Rusya'nın "kara listesine" ilişkin yapılan açıklamada, "Listenin kesinlikle herhangi bir gerekçesi bulunmuyor. Rus yetkililer, bu listeye veya listedeki isimlere ilişkin herhangi bir hukuki dayanak sağlamadı" görüşüne yer verildi.
Açıklamada, eğer Rusya'nın bu hareketinin Avrupa Birliği'nin (AB) yaptırımlara yönelik duruşunu değiştireceğini düşünüyorsa, Rusya'nın yanıldığı belirtildi.

"LİSTE AVRUPALI ORTAKLARA İLETİLDİ"

Rus resmi haber ajansı TASS'a konuşan Dışişleri Bakanlığı'ndan "üst düzeyli" bir yetkili, "Basında yer alan isimler hakkında yorum yapmak istemiyoruz ama Avrupalı ortaklarımıza böyle bir liste ilettiğimizi teyit ediyoruz" dedi.
Avrupa ülkelerinin "kara liste" konusunda Rusya'dan açıklama talep etmesini değerlendiren kaynak, "Bu liste, Almanya'nın başını çektiği bazı Avrupa ülkelerinin Rusya'ya karşı uyguladığı yaptırım politikasına cevap olarak oluşturuldu" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın AB'nin Moskova Temsilciliği'ne ilettiği belgede 89 isim yer alıyor. "Kara listede" yer alan isimler arasında, Avrupa Parlamentosu'nun 20 aktif, 10 eski üyesi, İngiltere istihbaratının üst düzey yetkilileri, İngiltere, Polonya ve Estonya'dan üst rütbeli askerlerle, Romanya "Transgaz" şirketinin Başkan Yardımcısı da bulunuyor.

Listeye Polonya'dan 18, İngiltere'den 9, İsveç ve Estonya'dan 8'er, Almanya ve Litvanya'dan 7'şer ismin alındığı belirtiliyor. 
Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2015, 16:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326