Aydın’da Aile Hekimleri İş Bıraktı

Aydın’da, aile sağlığı merkezi çalışanları çalışma koşullarına dikkat çekmek için bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.Aydın’da bir günlüğüne iş bırakan aile hekimleri, Aydın Halk Sağlığı İl Müdürlüğü önünde açıklama...

Aydın’da Aile Hekimleri İş Bıraktı
Aydın’da, aile sağlığı merkezi çalışanları çalışma koşullarına dikkat çekmek için bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.
Aydın’da bir günlüğüne iş bırakan aile hekimleri, Aydın Halk Sağlığı İl Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. Eyleme Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Metin Aydın, Türk Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı Ahmet Bozkurt, Aydın Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Hakan Elatik, Aydın Tabip Odası, Aile Sağlığı Elemanları Derneği ve Birlik Dayanışma-Sen üyeleri de destek verdi.
Sağlık Bakanlığı’nın aile hekimlerine nöbet sisteminin getirilmesine tepki gösteren Aydın Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurlu üyesi Dr. Işık Doğan, “Bu eylemi sesimizi duyurmak, halkımızın sağlığına sahip çıkmak için yapıyoruz. Bebeklerimiz sağlıklı doğsun, sağlıklı büyüsün, aşıları eksiksiz olsun, gebelerimiz aile hekimleri tarafından takip edilsin, yaşlılarımız dertlerini aileden biri olarak gördükleri, aile hekimlerine anlatabilsin diye yapıyoruz. Bugün aile hekimliğinin bitirilmesine halkımız adına itiraz ediyoruz. Halkımızı da bize destek olmaya çağırıyoruz. Sabah 8, hafta içleri her gün akşam 8, cumartesi sabah 8, akşam 5 insanlık onuruna yakışır bir çalışma değildir. Hiçbir insan bu şartlar altında çalışamaz" dedi.
Sağlık sisteminin temeli olan aile hekimliğinin iyileştirilmesi gerektiğini kaydeden Dr. Doğan, “Sağlıkta yapılan dönüşümde otoritenin üzerinde en büyük baskısı ve kararlarını etkileyen bakış açısı hasta memnuniyeti. Oysaki sağlık çalışanlarının memnuniyetini artırmaya yönelik tespitlerde bulunmak, bu bağlamdaki düzenlemeleri hayata geçirmek, her türlü sağlık projesinin temel yapı taşı olmalıdır. Ayrıca sağlık çalışanlarının memnuniyetinin, hasta memnuniyetinin ön koşulu olduğunu da unutmamak gerekir. Aile hekimliği çalışanları üzerine yapılan baskılar artık dayanılmaz hale gelmiştir. Bakanlık gerçekleri gizlemeye çalışmaktadır. Sorunun adı teşvik edilmiş acile başvuru sorunudur. Bu sorunun sebebi ve çözümü aile hekimlerinde değildir. Bu sorun bahane edilerek aile hekimliği uygulaması bitirilmek istenmektedir” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326