BAŞKAN KÖSEMUSUL: “ İHRACAT HEDEFİMİZE ULAŞACAĞIZ”

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Ocak ayı ihracat rakamlarını sosyal medya hesabında değerlendirerek, “İlk ay ihracatında mevsim koşulları, eksik iş günü ve paritede...

BAŞKAN KÖSEMUSUL: “ İHRACAT HEDEFİMİZE ULAŞACAĞIZ”
SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Ocak ayı ihracat rakamlarını sosyal medya hesabında değerlendirerek, “İlk ay ihracatında mevsim koşulları, eksik iş günü ve paritede yaşanan gerilemeden dolayı genel bir düşüş var. Sakarya’mız sıralamada 9. il olarak yerini aldı. Gayretimiz daha da artacak, ihracat hedefimize ulaşacağız” dedi.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Ocak ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Açıklamaya göre Ocak ayında Türkiye’nin ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,8 düşüşle 10 milyar 804 milyon dolar olurken son 12 aylık ihracat ise yüzde 2,5 artışla 156 milyar 118 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracat rakamlarını sosyal medya hesabı (twitter) üzerinden değerlendiren Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, düşüşün nedenlerine değinerek otomotiv endüstrisinin başarısına dikkat çekti. Başkan Kösemusul, “TİM, Ocak ihracat verilerini açıkladı. İhracatımızda düşüş (-%9,8) var. Genel ihracat, 10 milyar 804 milyon dolar. Mevsim koşulları, eksik iş günü ve paritede yaşanan gerilemenin ihracatımızdaki düşüşte etkisi olduğu görülüyor. İhracatımızda Otomotiv Endüstrisinin ağırlığı devam ediyor. Otomotivin Ocak ayı genel ihracatında 1 milyar 730 milyon dolarlık bir payı var. Sakarya’mız, Ocak ihracat sıralamasında, 178 milyon 78 bin dolar (-%18,7) ihracatıyla, 9. il olarak yer alıyor. Sakarya’mız ve ülkemiz ihracatına katkı veren iş dünyamızı kutluyor, başarıların artarak sürmesini diliyorum. İnşallah bu düşüş devam etmeyecek, gayretimiz daha da artacak ve ihracat hedefimize ulaşacağız” ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326