BDDK duyurdu! Tüketici kredisine vade sınırı

BDDK tüketici kredilerinin vade sınırlarında düzenlemeye giderken, kredi kartların da ise asgari ödeme tutarının dönem borcu oranlarında değişikliğe gitti.

BDDK duyurdu! Tüketici kredisine vade sınırı

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın GES açıklamasının ardından bir duyuru da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) geldi. BDDK'nın yaptığı duyuruya göre Tüketici kredilerinin vade sınırı 50 bin TL üzerinde 100 bin TL'nin altında olanlar için 24 ay, 100 bin TL'nin üzerinde olanlar için 12 ay olarak belirlendi.

BDDK'dan yapılan açıklamada limiti 25 bin lira ve altında olan kredi kartları için asgari ödeme tutarının dönem borcunun yüzde 20'si, limiti 25 bin liranın üstünde olan kredi kartları için asgari ödeme tutarının dönem borcunun yüzde 40'ı olarak belirlenmesine karar verildiği ifade edildi.

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

"Öte yandan, devam etmekte olan çalışmalar kapsamında ise;

-Konut kredilerinde kredi değer oranının tutar bazlı farklılaştırılması,

-Ticari krediler başta olmak üzere selektif yaklaşımın iyileştirilmesi amacıyla kredilerin yatırım ve ihracat gibi üretken alanlara yönlendirilmesi,

-Yurt dışı yerleşiklerle türev işlem gerçekleştiren tüzel kişilere kullandırılacak kredilerin risk ağırlığının artırılması,

-Yurt dışı yerleşiklere tahsisli swap imkanlarının getirilmesi hususlarında gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER