Berlin'de terör saldırısı! Çok sayıda ölü ve yaralı var

Almanya'nın başkenti Berlin'de Noel panayır yerine giren bir TIR, 12 kişinin ölümüne, 48 kişinin ise yaralanmasına yol açtı. Berlin'de güvenlik birimleriyle görüştükten sonra ancak olaya ilişkin  net bir açıklama yapabileceğini dile getiren İçişleri Bakanı Maiziere, "Olayın arka planı ve  gelişimi konusunda henüz kesin bir şey bilmiyoruz." dedi.

Berlin'de terör saldırısı! Çok sayıda ölü ve yaralı var
Berlin polisinin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada,  Breitscheidplatz Meydanı'ndaki olayda 12 kişinin hayatını kaybettiği, bazıları ağır olmak üzere 48 yaralının da hastanelerde tedavi altına alındığı belirtildi.

Söz konusu tırın Polonya'da bir şantiyeden çalınmış olabileceği  şüphesinin bulunduğu ve bu konuda incelemelerin devam ettiği duyurulan  açıklamada, tırın içinde ölü bulunan kişinin Polonya vatandaşı olduğu kaydedildi.

Polis ayrıca olası ipuçları için  halktan olay yerinden çekilmiş  fotoğraf ve görüntüleri "bka-hinweisportal.de" adlı internet sayfasına  yüklemelerini istedi.
 İçişleri Bakanı Maiziere'nin açıklaması

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Alman birinci televizyon  kanalı ARD'ye yaptığı açıklamada, Berlin'de meydana gelen olayın herkesi  sarstığını ifade etti.
Berlin'de güvenlik birimleriyle görüştükten sonra ancak olaya ilişkin  net bir açıklama yapabileceğini dile getiren Maiziere, "Olayın arka planı ve  gelişimi konusunda henüz kesin bir şey bilmiyoruz." dedi.

İnsanların üzerindeki psikolojik etkisi bakımından açıklamalarda  seçilen kelimelerin önemli olduğunu vurgulayan Maiziere, incelemelerin sonucuna  göre net açıklamalar yapılabileceğini kaydetti.

Maiziere, "Şu anda 'saldırı'yı ağzıma almak istemiyorum ancak pek çok  şey buna işaret ediyor." diye konuştu.
Güvenlik birimlerine güvenilmesini isteyen Maiziere, "Bu olay tam  olarak aydınlatılmadan biz durmayacağız." ifadesini kullandı.

 "Berlin ve ülkemiz için kötü bir akşam"

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck da yaptığı yazılı açıklamada, olay  hakkında çok şey bilinmese de düşüncelerinin hayatını kaybedenler ve onların  yakınlarında olduğunu belirtti.

"Bu, beni ve sayısız insanı üzen  Berlin ve ülkemiz için kötü bir  akşam." değerlendirmesinde bulunan Gauck, olayın ardından görev alan arama  kurtarma ve güvenlik ekiplerine teşekkür etti.

Berlin'in turistik merkezlerinden Kurfürstendamm Caddesi'ndeki  Breitscheitplatz Meydanı'nda kurulan Noel pazarına dün yerel saatle 20.00'de  Polonya plakalı bir tır girmişti. İlk belirlemelere göre 9 kişinin yaşamını  yitirdiği olayın ardından polis, bir şüphelinin gözaltına alındığını duyurmuş  ancak onun tırın sürücüsü olup olmadığı konusunda değerlendirmede bulunmamıştı.  Tırın sürücüsüne refakat ettiği tahmin edilen bir kişinin ise olay yerinde ölü  bulunduğu belirtilmişti.
  
 
 
Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2016, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326