Beşiktaşlı futbolcu doping içeren ilaç kullanıyor!

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre; Beşiktaş’ın en formda ismi Atiba Hutchinson’un, astım hastası olması nedeniyle izinli olarak doping içeren ilaç kullandığı ortaya çıktı.

Beşiktaşlı futbolcu doping içeren ilaç kullanıyor!

Hollanda Ligi’nde PSV Eindhoven’da oynadığı dönemde de ilaç kullandığı dile getirilen oyuncu için geldiği ilk sezon Türkiye Futbol Federasyonu’na başvurundu ve ilacı konusunda “Tedavi Amaçlı Kullanım İstinası” istendi. Solunum yolu ile alınan glükokortikosterod için TFF’den izin aldığı söylenen Atiba Hutchinson’ın, Kanada Milli Takımı’nda forma giymesi ve siyah-beyazlıların Avrupa kupalarında mücadele etmesi nedeniyle FIFA ve UEFA’nın da iznini aldığı dile getirildi.

KRİTERLERİ BELLİ

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan alınan bilgiye göre, bir ilaç için “Tedavi Amaçlı kullanım istisnaları”nın kriterleri şu şekilde sıralanıyor: Oyuncunun, yasaklanmış madde ya da yöntemi kullanmaması durumunda ciddi sağlık problemleri yaşayacak olması, maddenin tedavi amaçlı kullanımının oyuncunun performansını önemli oranda arttırmayacak olması ve yasaklanmış madde ya da yöntemden başka makul bir tedavi alternatifinin olmaması.

Kronik astım ve egzersiz ile uyarılan astım olması durumunda Federasyon, bu istisnayı dört yıllık süre için veriyor. Ancak muafiyet döneminde, göğüs hastalıkları uzmanı veya astım konusunda deneyimli bir doktor tarafından en az yılda bir, takip tetkik sonuçlarının TFF Dopingle Mücadele Kurumu’na sunulması zorunlu tutuluyor.


Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2014, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326