Bik’ten Kültür Hizmeti

Basın İlan Kurumu (BİK) Kayseri’nin ilk gazetesinin ilk nüshasını 104. yılında tıpkıbasımını yaparak, şehrin ve Kayseri basın tarihinin hafızası konumundaki eserin gelecek nesillere aktarılmasını sağladı. Osmanlıca olarak 29 Ağustos...

Bik’ten Kültür Hizmeti
Basın İlan Kurumu (BİK) Kayseri’nin ilk gazetesinin ilk nüshasını 104. yılında tıpkıbasımını yaparak, şehrin ve Kayseri basın tarihinin hafızası konumundaki eserin gelecek nesillere aktarılmasını sağladı. Osmanlıca olarak 29 Ağustos 1910 yılında yayına başlayan ilk nüshanın tıpkıbasımının yanında Türkçeye çevrilmiş gazetede yeniden dizilerek basımı gerçekleştirildi.
BİK Kayseri Şube Müdürlüğü, Kayseri’nin ilk gazetesi olan Erciyes Gazetesi’nin ilk nüshasının tıpkıbasımını gerçekleştirdi. Haftalık Pazartesi günleri çıkmak üzere 29 Ağustos 1910 yılında Osmanlıca olarak çıkan gazetenin günümüz Türkçesine çevrilmiş baskısı da yapıldı. BİK Kayseri Şube Müdürü Osman Başeğmez, tıpkıbasımın gazetenin ilk sayısının çıktığı günün yıldönümüne denk getirdiklerini belirterek, “Kayseri basın tarihinin başlangıcı olarak kabul edilen Erciyes Gazetesi’nin 104. yılında Basın İlan Kurumu olarak tıpkıbasımı gerçekleştirerek gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir köprü vazifesi gördüğümüzü düşünüyoruz. Gazetenin orijinal boyutunda olduğu gibi tıpkıbasımı 28X40 santimetre olarak gerçekleştirdik. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültemizin arşivinden ulaştığımız fotokopi nüshayı dijital ortama aktararak titiz bir çalışma neticesinde bir takım temizlikler yapılmasını sağladık. Osmanlı Türkçesinden günümüz Türkçesine çevrisinin yeniden mizanpaj ve basımını yaparak asırlık gazetenin günümüz tarih ve kültür dünyasının hizmetine sunduk” dedi. Gazetenin dilinin zamanımıza göre oldukça sade olduğunu, olaylar karşısında açık ve özgür davranışlarıyla bölgesel haberler ve eleştirilere gazetenin diğer nüshalarında rastlandığını ifade eden Başeğmez, “Kayseri basın tarihinin başlangıcı konumundaki Erciyes Gazetesi’nin Sorumlu Yönetmeni merhum Yunus Bekir yaşadığı dönemin en önemli kahramanlarından biridir. Gazeteci Yunus Bekir, halkın eğitim ve sağlık gibi temel sorunlarının çözümünde gönüllerde yer etmiş ve tarihe geçmiş bir isimdir. Gazetecilik hayatında en önemli gayesi halkı aydınlatma olmuştur” diye konuştu. Gazetenin isimin nasıl konulduğu bilgisinin bizzat Yunus Bekir tarafından; “Bugün muhterem ahalinizin kolları arasına atılan gazetemize süslü bir isim aramaya lüzum görmedik. Tabiattan aldığımız ‘Erciyes’i daha manalı bulduk” cümleleriyle aktarıldığını söyleyen Başeğmez, “Kökü bir asır öncesine dayanan Kayseri basınımız bugün çok büyük bir camiaya dönüşmüştür. Günümüz gazetelerinin 100 yıl önceki misyonu devam ettirme çabasını ortaya koyması bizler için önemli bir mutluluk kaynağıdır. Basın İlan Kurumu olarak Kayseri basının gelişimini sürdürmesi kalite çıtasını yükseltmesi için elimizden gelen katkıyı sürdürmeye devam edeceğiz. Özellikle Anadolu basınının güçlenmesi ve kalitesinin artması için Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Atalay önderliğinde yapılan çalışmalarımız artarak devam edecektir” ifadelerini kullandı.
Kayseri’nin ilk gazetesinin ilk nüshasının yaklaşık bin adet satıldığı çeşitli tarihi kaynaklarda belirtiliyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER