BM'den İsrail'e sert tepki

BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Mladenov, İsrail'inyeni yerleşim birimi kurma konusunda uyararak "Bu eylemlerin önemli sonuçları olacaktır" dedi

BM'den İsrail'e  sert tepki
BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov, İsrail'in yeni yerleşim birimi kurma kararlarını eleştirerek, İsrail hükümetinden bu kararlarından vazgeçmesini istedi.
Mladenov, göreve başlamasının ardından ilk kez BM Güvenlik Konseyi'ne brifing verdi. Soruna 60 yıldır çözüm bulunamamasının çatışmaları artırdığını ve her geçen günün bölge barışını daha fazla riske attığının kaydeden Mladenov, BM'nin soruna çözüm bulunması için müzakerelere dönülmesini istediğini vurguladı.
Konuşmasında İsrail'in illegal yerleşim birimi kurma faaliyetlerini sürdürmesini eleştiren Mladenov, "Buradan yeni İsrail hükümetine, müzakere sürecine dönmeye destek olması için yerleşim birimi faaliyetlerini dondurma çağrısı yapıyorum" dedi.
Mladenov, uluslararası toplumun müzakerelere dönüş için olumlu adım beklediği bir dönemde İsrail'in Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da yerleşimlere hız vermesinden derin kaygı duyduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:
"Bu tek taraflı eylemlerin önemli sonuçları olacaktır. İsrail, illegal yerleşimlerle sadece kalıcı çözüm umutlarını yok etmekle kalmıyor aynı zamanda iki devletli çözümün başarılmasına ilişkin de kuşkulara neden oluyor. Yerleşim birimi kurma uluslararası hukuka göre illegaldir. İsrail hükümetine yeni yerleşim birimi kurma kararlarını geri alması ve bu tarz eylemlerden kaçınması çağrısı yapıyorum."
İsrail'in Filistinlilere ait ev ve yapıları yıkmasına da tepki gösteren Mladenov, BM'nin bu uygulamadan vazgeçmesi için İsrail'e defalarca çağrı yaptığını söyledi.
Genel Sekreter Ban Ki-Mun ve kendisinin yeni İsrail hükümeti ile iki devletli çözüm müzakerelerine dönülmesini sağlamak için temasta olacaklarını anlatan Mladenov, "Ancak iki devletli çözüm müzakerelerine dönüş çabaları İsrail hükümeti içindeki tarafların eylemleri nedeniyle daha fazla tehlikeye giriyor" diye konuştu. 
Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2015, 08:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326