Bursa'dan dünya pazarlarına

BURSA Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınma projeleri kapsamında dünya pazarlarının talepleri doğrultusunda üretim yapılması amacıyla Yenişehirli çiftçilere hibrit biber fidesi dağıttı. Sözleşmeli üretim modeliyle çiftçilere alım garantisi verilirken, üretilen biberler Tarım A.Ş. tarafından ihraç edilecek.

Bursa'dan dünya pazarlarına

Bursada kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla çiftçilere fide, fidan, yem bitkisi tohumu, hayvan barınakları ve koyun desteklerinin yanı sıra ürün toplama merkezleri, süt tesisi, biber kurutma tesisi gibi yatırımlara ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, ürünlerin pazarlanması noktasında da önemli bir aktör haline gelmeye başladı. Dünya pazarlarında yer bulabilecek kalitede olmasına rağmen, iç piyasada fiyatı oldukça düşen ürünlerin hak ettiği değeri bulması amacıyla Tarım A.Ş. aracılığıyla ihracata yönelen Büyükşehir Belediyesi, dünya pazarlarını tarayarak ne tür ürünler istendiğini tespit etti. Bu tespitler doğrultusunda dünya pazarlarına yönelik üretimin startı da Yenişehir ilçesinde verildi. Geçtiğimiz yıl Tarım A.Ş. tarafından Hollandaya ihraç edilen 8 çeşitten 15 ton biberin yetiştirildiği Yenişehirde biber üreticilerine dünya pazarlarının talep ettiği biber fideleri dağıtıldı.

ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLSÜN

Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edin biber fidelerinin dağıtımı nedeniyle Yenişehir Belediyesi önündeki meydanda tören düzenlendi. Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelikin de hazır bulunduğu törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yenişehirin gerçek anlamda kent merkezi olması için normal belediyecilik çalışmalarımız devam ederken, kırsal kalkınma konusunda da önemli çalışmalar yapıyoruz. Gelirken Süt Ürünleri tesisine uğradım. Tesislerin önüne de güzel bir tesis yapılmış. Kahvaltı yapılabilen, çocukların eğleneceği parkı olan ve yaklaşık 2 milyon TL harcadığımız tesisler bayramdan sonra harekete geçecek. Bunun yanında verimli Yenişehir ovasında üretimin her alanda gelişmesi için çalışmalarımız sürüyor. Sulama göletlerinin yapılmasından, daha kaliteli üretimin sağlanması ve ürünlerin dünya pazarlarında yer bulması için sürekli çalışıyoruz. Ekiplerimiz dünya pazarlarını geziyorlar. Hangi kalitede ürün isteniyor, hangi çeşit ürünler isteniyor bunları tespit ediyoruz. Bu çalışmalar doğrultusunda dünya pazarlarının talebi olan Hibrit Moster F1 Demre cinsi biberlerin yetiştirilmesi için üreticilerimize fide dağıtıyoruz. Bu biberler Tarım şirketimiz tarafından ihraç edilecek. Artık kaliteli üretip, dünyaya satacağız. Bizim tek hedefimi var; üreticinin yüzünün gülmesi diye konuştu.

ALIM GARANTİLİ ÜRETİM

Başkan Altepenin konuşmasının ardından 11 üreticiye 114 bin adet hibrit fide dağıtıldı. Projede yer alan yetiştiricilere sözleşmeli üretim modeliyle satın alma garantisi verilirken, üretilen biberler Tarım A.Ş. tarafından ihraç edilecek. Dağıtılan fidelerin maliyetinin 3te 2sini Tarım A.Ş., kalan kısmını da çiftçiler karşılarken, çiftçiler ödemeyi hasat döneminde yapacak.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2017, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER