Bursa yaşam kalitesi en iyi şehir!

Dünya genelinde 5 binden fazla kenti yaşam kalitesi standartlarına göre kıyaslayıp her yıl ‘yaşam kalitesi en yüksek şehirler’ listesi oluşturan Numbeo internet sitesinin ilk 150 şehir listesine 48’inci sıradan giren Bursa, Türkiye’nin yaşam kalitesi en yüksek kenti seçildi.

Bursa yaşam kalitesi en iyi şehir!

İlk kez dünya şehirleri listesinde yer alan buna rağmen tüm verilerde Ankara İstanbul ve İzmir’i geride bırakan Bursa, güvenlik endeksinde 4’üncü, kirlilik endeksine göre ise 27’nci sırada yer aldı. Bursa’nın yaşam kalitesi en yüksek şehirler listesinde Türkiye’de ilk sırada yer almasını değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sonucun Bursa için bir sürpriz olmadığını, Türkiye ve dünyaya örnek yatırımlarla Bursa’nın bundan sonra daha da fazla dünya gündeminde yer alacağını vurguladı.

Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri bir bir hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, yatırımlarının meyvesini toplamaya devam ediyor. Tarihi ve kültürel miras alanında yapılan yatırımlarla Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmasını sağlayan Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı yeni stadyum da hem Avrupa’nın en prestijli mimarlık ödülünü almış hem de dünyanın heyecan verici 10 stadyumu arasında gösterilmişti. Bunun yanında İznik Gölü içinde bulunan Batık Bazilika, dünya genelinde 2014 yılının en önemli 10 keşfi arasında gösterilirken, Bursa ilk kez Avrupa Komisyonu tarafından ‘2017 Avrupa Yeşil Başkenti’ unvanına aday şehirler kentler arasında gösterildi.

Yaşam kalitesiyle ilk sırada
Bursa’yı dünya gündemine taşıyan konulara şimdi de yüksek yaşam kalitesi eklendi. Her yıl 5 binden fazla kenti değerlendiren ve bu yıl da 5 bin 93 kentin sağlık, suç oranı, nüfus, trafik, pahalılık gibi kriterlerini kıyaslayarak ‘yaşam kalitesi en yüksek şehirler’ listesi hazırlayan Numbeo internet sitesinin 150 şehirlik listesine ilk kez Bursa da girdi. Daha önce Ankara, İstanbul ve İzmir’in değerlendirildiği listeye 48’inci sıradan giren Bursa, üç büyük kenti de geride bıraktı. Suç oranı, sağlık, pahalılık, nüfus artışı, trafik gibi farklı kriterler dikkate alınarak yapılan değerlendirme sonucunda bir endeks oluşturuldu. Bu endekste en yüksek değere sahip şehir, Avustralya´dan Canberra olurken, Kanada´dan Ottava ikinci, İsviçre’den Zürih ise üçüncü oldu.

Bursa fark attı
Aynı web sitesinin geçtiğimiz yıl yaptığı çalışmada yüksek yaşam kalitesi ile 63’üncü sırada yer alan Ankara bu yıl 97’inci sıraya gerilerken, 64’üncü sıradaki İstanbul da bu yıl 106’ncılığa düştü. Bu yıl İzmir 95.32’lik indeks rakamı ile 91’inci sırada yer alırken, Bursa ise 156.73’lük indeksle 48’ıncı sıraya yerleşti. Bursa bu sonuç ile Abu Dabi, Houston, Doha, Tallin, Dublin gibi pek çok şehri de geride bırakırken, güvenlik endeksinde 4’üncü, kirlilik endeksine göre ise 27’nci sırada yer aldı.

Sürpriz değil
Söz konusu listede ilk kez yer almasına rağmen Bursa’nın İstanbul, Ankara ve İzmir’i geride bırakmasını değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sonucun kendileri için sürpriz olmadığını vurguladı. Bursa’nın ulaşımdan tarihi mirasa, çevreden spora kadar her alanda dünya kentleri ile yarış içinde olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Düne kadar raylı sistem araçlarında dışa bağımlı olan Bursa, artık kendi tramvay ve vagonlarını üreten dünyadaki 7 kent arasında. Bunun yanında kente kazandırdığımız tüm projelerde, dünyayı tarıyoruz. Stadyum yapacaksan en iyi statları gezip, onlardan da iyisi yapıyoruz. Biz göreve geldiğimizde ‘Artık Bursa konuşulacak dedik’. Gördüğünüz gibi her alanda Bursa konuşuluyor. Bu araştırmaları biz yapmıyoruz. Yabancı şirketler, yapıyor ve yayınlıyor. Sonuç ise bizi gururlandırıyor” diye konuştu.Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2015, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326