Nilüfer Belediyesi’nin 2023 yılı teması belli oldu

Nilüfer’de her yıl belirlenen bir tema çerçevesinde faaliyetler yürüterek toplumda farkındalık yaratacak adımlar atan Nilüfer Belediyesi, 2020 yılında ‘Tarım’, 2021 yılında ‘Gıda’ ve 2022 yılında ‘İklim’ temasıyla yaptığı çalışmaların ardından, 2023 yılını da ‘Tasarım Yılı’ ilan etti.

Nilüfer Belediyesi’nin 2023 yılı teması belli oldu

Yeni yılın teması ve bu çerçevede yapılacak faaliyetler, Nilüfer Belediyesi Tasarım Atölyesi’nde yapılan basın toplantısında Belediye Başkanı Turgay Erdem tarafından duyuruldu.

  Turgay Erdem'in yaptığı açıklamada, “Birlikte tasarlamak en önemli anahtarlarımızdan biri ve biz de 2023’te Nilüfer’in geleceğini Nilüferlilerle birlikte tasarlamak istiyoruz yeni yüzyıl için. Bu yıl biz Nilüfer’i sosyal, ekonomik ve mekansal olarak dayanıklı hale getirmek için tasarım konusunu farklı boyutlarıyla ele almaya hazırlanıyoruz. Tasarım derken sadece mimari, planlama, ürün tasarımı ya da sanatsal bir üretimin biçimi değil; süreç ve sistem tasarımını öngörüyoruz. Bu nedenle 2023’te doğa ile kentsel sistemleri bütünleştiren, süreci tasarlarken yeni nesil ekonomiler ve beklentileri dikkate alan stratejiler geliştirip çözümler tasarlamak için çalışacağız. Bütün bunları da yaratıcı bakış açısıyla ve mutlaka gençlerin katılımıyla yapacağız” ifadelerini kullandı.”

“Nilüfer’in geleceğini birlikte tasarlayacağız”

Toplantının yapıldığı Nilüfer Belediyesi Tasarım Atölyesi’nin ‘Tasarım’ teması çerçevesinde yapılacak çalışmaların kuluçka merkezi olarak çalışacağını açıklayan Turgay Erdem, şöyle konuştu:

“Bu toplantıyla birlikte de Nilüfer Tasarım Atölyesi’nin açılışını sizlerle beraber yapmış bulunuyoruz. Burada tasarımcılar ile Nilüferlileri katılımcı ve kapsayıcı ortamlarda bir araya getirerek yenilikçi ve yaratıcı yöntemlerle Nilüfer’in geleceğini birlikte tasarlayıp sorunların çözümünde ortak hareket etmek istiyoruz. Bütün Nilüferlileri de tasarım atölyemize gelerek bu sürece katılmaya davet ediyoruz.

Atölye, 2023 yılı içinde kültür, sanat, spor, tarım ve tasarımın her alanında faaliyetlerle bir cazibe merkezi haline gelecek. Bütün bir yıl boyunca kimi zaman okullarda, sokakta kimi zaman köylerde, tarlada, hasatta çalışmalar yapacağız. Köyleri kırsal kalkınma ağının bir parçası yapacak Nilüfer Yeşil Kuşak Projesi’ne Nilüferlilerle birlikte yön vererek kentin kıyı köşesini birlikte tasarlayacağız.”

Öte yandan 2023 yılı ‘Tasarım’ temasının danışmanı ise Şehir Plancısı Faruk Göksu oldu.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2023, 14:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER