banner417

Bursa’da İYİ Parti’den TÜİK’e ‘Pinokyo’lu protesto!

İYİ Parti, Bursada dikkat çeken bir protestoya imza attı. TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarının gerçeğin yarısına bile tekabül etmediğini savunan İYİ Partililer, yalan söyledikçe burnu uzayan ünlü masal kahramanı Pinokyo maketini TÜİK’in kapısına bıraktılar.

Bursa’da İYİ Parti’den TÜİK’e ‘Pinokyo’lu protesto!

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, beraberindeki partililer ile birlikte bu sabah TÜİK binası önünde dikkat çeken bir protestoya imza attı.

Açıklanan resmi enflasyon verilerinin gerçekten uzak olduğunu belirten İYİ Partililerin protestosuna ünlü masal kahramanı ‘Pinokyo’ damga vurdu.

Yalan söyledikçe burnu uzayan masal kahramanının maketini TÜİK binası önüne bırakan İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının vatandaşın çarşıda, pazarda, manavda, markette karşılaştığı gerçek rakamların yarısına bile tekabül etmediğini vurguladı ve “Bu ülkede her ayın 3’ünde, bir kamu kurumu olan ve milletimizi ciddi verilerle bilgilendirmek gibi resmî bir görevi bulunan TÜİK’in eliyle adeta bir komedi filmi vizyona sokuluyor.” dedi.

“TÜİK yalancılıkta ‘Pinokyo’yu da geride bıraktı”
“Bu filmin vizyona sokulduğu gün açıklanan enflasyon rakamları, gerçeğin yarısına bile tekabül etmiyor ve bu TÜİK, yalancılıkta ünlü masal kahramanı Pinokyo’yu da gerilerde bırakıyor.” diyen Türkoğlu sözlerini, “İktidarın emrinde neredeyse şamar oğlanına dönen bu TÜİK’in üst düzey yönetimi, öylesine acınacak durumdaki, masallardakinden çok daha komik durumlara düştüklerinin farkında bile değiller.” ifadeleri ile sürdürdü.

Türkoğlu, şöyle konuştu:

“TÜİK’e kulak verin, rahatınıza bakın”

“Bu TÜİK var ya bu TÜİK, bir daha altını çizelim ki; İşte o meşhur Pinokyo’nun pabucunu vallahi de billahi de çoktan dama attı. Siz bakmayın bakkalda, kasapta, manavda, markette saat başı değişen etiketlere… Siz boşverin temel tüketim maddelerindeki fiyatların arşı alemlere yükselmesine… Siz fazla ciddiye almayın zam furyasının gece gündüz demeden ortalığı kasıp kavurmasına… Her ayın 3’ünde TÜİK’e kulak verin, açıklanan ehven enflasyon rakamlarıyla adeta transa geçip rahatınıza bakın! Hatırlayın geçtiğimiz 3 Ekim’de, yani daha dün gibi, ne dedi bu TÜİK Pinokyosu? TÜFE’deki değişim 2022 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 3.54; Bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 57.80; Yine bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 85.51; Ve son on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 65.26 olarak gerçekleşti.’ dedi. Öyle dedi değil mi?

“Yüzde 85 nireee, yüzde 185 nireee”

Peki… Bağımsız akademisyenlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu olan ENAG ne dedi? ‘Ekimde aylık enflasyonu yüzde 7.18; yıllık enflasyonu ise yüzde 185.34 oldu.’ dedi. ENAG da böyle dedi değil mi? Yahu Allah’tan korkun! Yüzde 3.54 nireeeee, yüzde 7.18 nireee! Yüzde 85.51 nireee, yüzde 185.34 niree! Olur ama bu kadar da fark olmaz! Hadi vaz geçtik ENAG’dan! Biliyor musunuz?
TÜİK Pinokyosu’nun açıkladığı yıllık yüzde 85.51’lik enflasyon oranı bile, son 24 yılın yeni zirvesi oldu. TÜİK, estirdiği yalan rüzgarıyla Pinokyo’yu bile güldürmeye devam etsin, biz milletimize en temel ürünlerdeki gerçek rakamları buradan bir kez daha haykıralım.

“Vatandaş ikinci el kıyafet bakıyor”

Bakın kıymetli dostlar; TÜFE’de aylık olarak en yüksek artış, yüzde 26.23 ile sofralarımızın vaz geçilmezi sebzede görüldü. Domates,
Biber, Patlıcan, Soğan, Patates, Marul, Maydanoz, Tere otu, Bunların hepsi lüks oldu lüks! Vatandaş masasına çoban salata bile yapıp da koyamaz oldu, siz neyin kafasını yaşıyorsunuz? Makarnada bile fiyatlar geçen ay tam 12.72 yükseldi. Yumurtada yüzde 9.62; Şebeke suyunda da yüzde 7.17 oldu. Yani evimizdeki çeşmelerden bile dert akıyor dert! Kadın giyimde yüzde 12.38, erkek giyimde yüzde 9.40’lık artış kaydedilirken, vatandaş üstüne başına ikinci el kıyafet bakmaya başladı. Bundan haberiniz var mı?

“Millet okulda çocuk değil dert okutuyor”

Kırtasiye ve çizim malzemeleri de yüzde 11.79 yükseldi. Millet artık okulda çocuk değil, dert okutuyor! Hadi bir de beyaz eşyadan örnek verelim: Çamaşır makinesi fiyatları bile yüzde 9,11 arttı. Ne diyor TÜİK? ‘Fiyatlar Ekim’de aylık yüzde 3,54 arttı.’ Eee bakıyoruz; buradaki rakamların en düşüğü yüzde 9.11, en yükseği 26.23.

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, TÜİK binası önüne kurulan kürsüde konuşuyor. Türkoğlu’nun yanında partililerle birlikte bir de ünlü masal kahramanı Pinokyo maketi bulunuyor.

“Vatandaş enflasyon karşısında tuş oldu”

Hadi gelin şimdi siz; Yüzde 3,54 nireeee, yüzde 26.23 niree diye sormayın! Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış 33,48 ile haberleşmede, buna karşılık, en yüksek artış ise yüzde 117.15 ile ile ulaştırmada oldu. Bu arada 2022 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en az artış yüzde 0,36 ile eğitimde; en yüksek artış ise yüzde 8,34 ile giyim ve ayakkabıda gerçekleşti. Bu zamlara mukabil maaşlar ne oldu? Tabi ki yerinde saydı! Vatandaş da enflasyon karşısında tuş oldu!

Ey TÜİK, bugünler de geçecek ama sen de tarihe geçeceksin”

Ey TÜİK Pinokyosu! Bugünler de geçecek az kaldı! Ama sen de tarihe geçeceksin haberin olsun. O yalan söyledikçe, büyüdükçe büyüyen burnunla birlikte tarihin o kapkara sayfalarına gömüleceksin! Vatandaş seni, milletin parasıyla milleti kandırıp aldatan, zavallı bir algı kurumu olarak tanıyıp belleyecek! Bunu böyle bilesin!”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner419