Büyükşehir, 9’cu İpekyolu Formunda Urumçi İle Kardeş Oldu

Tarihi İpek Yolu’nun başkenti olarak anılan Gaziantep, bu sene Çin’in Urumçi kentinde 9’cusu düzenlenen “İpekyolu Belediye Başkanları Forumu”nda Çin’in Urumçi Kenti ile kardeş şehir anlaşması yaptı.Gaziantep Büyükşehir Belediyesini...

Büyükşehir, 9’cu İpekyolu Formunda Urumçi İle Kardeş Oldu
Tarihi İpek Yolu’nun başkenti olarak anılan Gaziantep, bu sene Çin’in Urumçi kentinde 9’cusu düzenlenen “İpekyolu Belediye Başkanları Forumu”nda Çin’in Urumçi Kenti ile kardeş şehir anlaşması yaptı.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesini temsilen Çin’in Urumçi şehrine giden Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Ertürk, Urumçi ile Gaziantep arasında “Kardeş Şehir Protokolünün” detaylarını görüştüler. Gaziantepli temsilciler forum kapsamında iki şehir arasında neler yapılabileceğini ve işbirliklerini geliştirecekleri hususları karşılıklı olarak değerlendirdi.
İki kent arasındaki dostane ilişkiler neticesinde 2013 yılının Kasım ayında düzenlenen “İpek Yolu Ekonomi Kuşağı” toplantısına Gaziantep Büyükşehir Belediyesi temsilcileri katılım sağlayarak Çinli yetkililere geniş kapsamlı Gaziantep sunumu yapmışlardı. Bu sunum ile iki ülke arasında ticaret, turizm ve ekonomi alanlarında işbirliklerinin geliştirilmesi hususunda mutabakata varılarak ön protokol imzalanmıştı.
Bu arada İpekyolu ruhunu gelecek nesillere taşımak üzere Türkiye’yi temsilen Gaziantepli gençler fahri elçiler de görevlendirildi. Çin’in Urumçi şehrinde düzenlenen 9. İpekyolu Belediye Başkanları Forumu kapsamında Gaziantep ve Türkiye’yi temsil eden genç elçiler, turizm, ticaret ve ekonomi alanlarında konuşmacı olarak yer aldı.
2012 yılında 7. İpekyolu Belediye Başkanları Forumuna ev sahipliği yapan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yapmış olduğu dev organizasyon ile 35 farklı ülkenin yaklaşık 300 temsilcisini Gaziantep’te ağırlamış ve bu sene foruma ev sahipliği yapan Urumçi ile Gaziantep’te “İşbirliği Niyet Anlaşması” imzalamıştı. Yapılan işbirliği anlaşması ile iki şehir ve iki ülke arasındaki dostane ilişkiler daha da gelişmişti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER