Çarşi Esnafından Btso’ya ‘payitaht’ Teşekkürü

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği (BTÇH) yöneticilerini kabul etti. Başkan Burkay, “Payitaht Çarşısı” projesi ile 7 asırlık tarihi çarşı ve hanlar bölgesinin...

Çarşi Esnafından Btso’ya ‘payitaht’ Teşekkürü
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği (BTÇH) yöneticilerini kabul etti. Başkan Burkay, “Payitaht Çarşısı” projesi ile 7 asırlık tarihi çarşı ve hanlar bölgesinin yeniden hayat bulacağını söyledi.
Başkan Burkay ve çarşı esnafı “Payitaht Çarşısı” projesinin son durumu hakkında fikir alış verişinde bulundu. Burkay, Bursa’nın cazibe merkezi kimliğini ve üretim merkezi gücünü koruyabilmesi için bütün kurumlarla birlikte hareket etme gayreti içinde olduklarını dile getirdi. Bugün kamu ve özel sektörüyle kentin ortak aklının harekete geçtiğini dile getiren Burkay, birlikte hareket etme duygusunun Bursa’yı gelecek hedeflerine taşıyacak en önemli güç olduğunu belirtti.
Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Osmangazi Belediyesi’nin desteği ve BTÇH’nin katkılarıyla şehir ekonomisinin kalbi olan tarihi çarşı ve hanlar bölgesi için bu projeye start verdiklerini vurgulayan Burkay, “Çarşının ekonomik potansiyelini yeniden ortaya çıkaracak projemiz ile hanlar bölgesi yeniden hayat bulacak. İç Fidan Han ve Kubbeli Hal’i yenileyerek, üst kısmını estetik bir mimari ile kapatarak modern bir alışveriş merkezi yapmayı hedefliyoruz. Bu bölgenin son durumu çarşının ihtişamına yakışmıyor. Bu yüzden burada Büyükşehir ve Osmangazi Belediyesi ile bir çalışma başlatıyoruz. Bu konuda kararlıyız. Çarşı esnafının verdiği destek de bize ayrı bir güç veriyor” dedi.
TARİHİ ÇARŞI YENİLENİYOR
Başkan Burkay, projede tüketici danışma ofisleri kurulması, bebek bakım odaları oluşturulması, mevcut tuvaletlerin modernize edilmesi gibi düzenlemelerinin de yer aldığını anlattı. Bölgedeki çarşıların çalışma saatlerinin tüketici ihtiyaçlarına uygun olarak tekrar düzenlenmesi için çalışma başlatmayı planladıklarını vurgulayan Başkan Burkay, “Denetim yapan görevlilerin çarşı bölgesine özel tek tip kıyafetleri, pratik ve kullanışlı ulaşım araçlarına kavuşması da üstlendiğimiz sorumluluklar arasında. Çarşı esnafının mevzuatlara uygun biçimde etiketleme ve hijyen kurallarının uygunluk denetiminin belirli periyotlarla sürekli olarak yapılması da güven ve kaliteyi artıracaktır” diye konuştu.
BTÇH Başkanı Muhsin Özyıldırım, 4 bin esnafı kapsayan bir çatı kuruluşu olduklarını ifade ederek, BTSO’nun Payitaht Çarşı Projesi’nin 700 yıllık geçmişe sahip Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ne yeni bir görünüme kavuşturacağını belirtti. Geçtiğimiz günlerde bölgenin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girdiğini hatırlatan Özyıldırım, “Çarşımızı dünyanın gözde merkezlerinde birisi haline getirmeyi hedefliyoruz. BTSO’nun çarşımız konusundaki gayretlerini takdir ediyoruz. Bu birliktelik devam ettiği sürece tarihi çarşı bölgemiz, geleceğe taşınacaktır. Çarşımız daha rahat ve konforlu hale gelecek. BTSO, Kubbeli Hal ve İç Fidan Han bölgesinde önemli bir projeyi hayata geçirecek. Yeni projeyle burasının kötü görüntüsü ortadan kalkacak. Desteklerinden dolayı BTSO’ya teşekkür ederiz” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER