Cbü, Türkiye’ye Olan Göç Akınına Çözüm Üretecek

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ), ülkemizin son yıllardaki önemli bir sorununun çözümüne katkı sağlamak üzere harekete geçti. Komşu ülkelerde yaşanan belirsizlikler ve iç savaşlar sonucu aşırı derece göç alan Türkiye’nin göç sorununa...

Cbü, Türkiye’ye Olan Göç Akınına Çözüm Üretecek
Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ), ülkemizin son yıllardaki önemli bir sorununun çözümüne katkı sağlamak üzere harekete geçti. Komşu ülkelerde yaşanan belirsizlikler ve iç savaşlar sonucu aşırı derece göç alan Türkiye’nin göç sorununa akademik çözümler getirmesi planlanan Nüfus ve Göç Araştırma ve Uygulama Merkezi (NÜGAM)’nin kurulması için CBÜ Senatosunca onaylanarak YÖK’e gönderildi.
Komşu ülkelerdeki belirsizlik ve savaş ortamının, Türkiye’ye ciddi bir göç dalgası ile sonuçlanmasının ardından bu problemin tespiti ve akademik çözüm önerilerinin getirilmesinin son derece önem taşıdığını belirten CBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, bu amaçla kurulan CBÜ Nüfus ve Göç Araştırma ve Uygulama Merkezi (NÜGAM), Üniversite Senatosu’nca onaylanarak YÖK’e gönderildiğini belirtti. Kurulması için YÖK’e gönderilen Sosyal Hizmetler Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (SAUM), Nüfus ve Göç Araştırma ve Uygulama Merkezi (NÜGAM)’la birlikte, Celal Bayar Üniversitesi araştırma merkezlerinin sayısı 23’e çıkacak.
NÜGAM’ın, Türkiye ve yurtdışında nüfus, nüfus yapısı, nüfus hareketleri, nüfus değişimi, göç, göçmenler, mülteciler, diğer hareketli gruplar ve bunlarla bağlantılı ekonomik, demografik, psikolojik, yönetimsel, sağlık, sosyal hizmetler, eğitim, sosyolojik, coğrafi, tarihi, siyasi, hukuki, uluslararası ilişkiler ve stratejik alanlara yönelik araştırmalar, incelemeler, değerlendirmeler, eğitim programları yapmak üzere kurulduğunu belirten Rektör Pakdemirli, “NÜGAM, Türkiye’de ve dünyada nüfus ve göç konularında konu ile ilgili olan aktörleri göz önüne alarak nüfus, göç ve göçmenlere yönelik araştırma, inceleme ve ilgili faaliyetleri hazırlayarak; bunları resmi kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin faydasına sunacak” diye konuştu.
Prof. Dr. Pakdemirli, Merkezin Türkiye’de ve göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı ülkelerdeki üniversite, nüfus ve göç araştırma merkezleri ile ortak sempozyum, kongre ve benzeri faaliyetler düzenleyeceğini; ilgili konularda Türkiye ve yurtdışındaki kamu kurum ve kuruluşları ile her derecedeki eğitim ve öğretim kurumlarına danışmanlık ve eğitim hizmetleri vereceğini dile getirdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER