CHP'li Çam'dan AİHM'e "referandum" başvursu

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, anayasa değişikliği referandumuyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) itiraz başvurusu yaptı.

CHP'li Çam'dan AİHM'e "referandum" başvursu

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam,  CHP referandum sonuçlarıyla ilgili AİHM'ye başvurdu. Çam, AİHM başvurusunda,16 Nisan'daki Anayasa değişikliği halk  oylamasına ilişkin süreçte ve sonrasında yaşananları özetledi. Çam, başvurusunda,  halk oylaması sürecinde tüm kamu kaynaklarının, tarafsızlık yemini eden  cumhurbaşkanınca bizzat koordine edilen, kapsamlı bir planla "evet" oyu verilmesi  yönünde kullanıldığını savundu.

 Medyada, "hayır" oyu verecekler için, terör örgütüne destek vermekle  itham eden yayınlar yapıldığını öne süren Çam, başvurusunda, halk oylamasının, 15  Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan çok  sayıda KHK ile hak ve özgürlüklerin kısıtlandığı bir ortamda gerçekleştirildiğini  iddia etti.  Çam, anayasanın 18 maddesi gibi görülse de aslında 72 maddede  değişiklik yapılarak, kuvvetler ayrılığı rejiminin fiili ve hukuki olarak sona  erdirildiğini ileri sürdü.

   YSK'nın, mühürsüz oy pusulasını kabul eden kararıyla da referandum  sonucunun gayrimeşru ve halk iradesini yansıtmayan bir sonuçla sonlandığını  savunan Çam, AİHM başvurusuna, bu sürece yaptığı itirazla ilgili belgeleri de  ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER