Çin gemileri Japonya karasularını ihlal etti!

Çin'e ait 3 sahil güvenlik gemisinin Senkaku Adaları açıklarında Japonya karasularını ihlal ettiği bildirildi. Tokyo, Pekin'i diplomatik yollardan protesto ederken, gelişmenin ülkelerin diplomatik ilişkilerinin normalleşmesinin 50. yıl dönümü olan 29 Eylül'den bir gün önce yaşanması dikkat çekti.

Çin gemileri Japonya karasularını ihlal etti!

Çin'e ait 3 sahil güvenlik gemisinin Senkaku Adaları açıklarında Japonya karasularını ihlal ettiği bildirildi. Japonya Sahil Güvenlik Kuvvetleri bu yılın 27. ihlali olarak kayıtlara geçen eylemin yerel saatle 03.15 sularında gerçekleştirildiğini açıkladı. Japonya'ya ait devriye gemilerinin Japon balıkçı teknelerini takip eden Çin gemilerini karasularını terk etmeleri konusunda uyardığı öğrenildi.

Japonya hükümeti ise gelişmenin uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğini belirterek Tokyo'nun Pekin'in diplomatik yollardan protesto ettiğini duyurdu. Pekin'in eylemini "son derece üzücü ve tamamen kabul edilemez" olarak nitelendiren Kabine Sekreteri Yardımcısı Yoshihiko Isozaki, Japonya'nın Çin ile ilişkilerde sakin ve kararlı bir yaklaşım benimsemeye devam edeceğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326