Çinliler Adana’da Fabrika Kurdu

Avrupa, Asya ve Afrika arasında geçiş noktasında olması, Ortadoğu ülkelerine yakınlığı, her mevsim üretime uygun iklimi, deniz, kara ve hava ulaşımı merkezlerinin ortasında yer alması Adana Organize Sanayi Bölgesi’ni (AOSB) dünyanın...

Çinliler Adana’da Fabrika Kurdu
Avrupa, Asya ve Afrika arasında geçiş noktasında olması, Ortadoğu ülkelerine yakınlığı, her mevsim üretime uygun iklimi, deniz, kara ve hava ulaşımı merkezlerinin ortasında yer alması Adana Organize Sanayi Bölgesi’ni (AOSB) dünyanın çeşitli ülkelerinden yatırımcıların ilgi odağı olmasını sağlıyor. Çinli, New Hope firması da Türkiye’deki yatırımı için Adana’yı seçerek, yem tesislerini AOSB’ye kurdu.
Merkezi Çin’de olan ve dünyanın birçok ülkesinde tesisleri bulunan New Hope firması, Türkiye yatırımını Adana’da kurmayı tercih etti. Saatte 30 ton yem üreten firma ilerleyen dönemde dana ve tavuk eti işleyerek sucuk ve benzeri imalat yapmayı da planlayan New Hope firması Genel Müdürü Bo Zhao, Adana’yı ve AOSB’yi tercih etme nedenlerini anlattı.
İKLİM, TARIM VE LOJİSTİK ÇOK UYGUN
New Hope’nin, Grup Lideri Kurucu Liu Yonghao, Yönetim Kurulu Başkanı Liu Chang ve CEO Chen Chunhua önderliğinde dünyanın birçok ülkesinde yatırımı bulunan önemli bir kurum olduğunu kaydeden Genel Müdür Bo Zhao, yatırım yapmadan önce Türkiye’de detaylı bir inceleme yaptıklarını ancak, yılda mısır ve yem bitkilerinin ikinci ürün olarak hasadının yapılabildiği Adana’yı uygun bulduklarını söyledi. Mısır ve diğer bitkileri hayvan yemi üretimi için kullandıklarını belirten Zhao, "Adana mısır üretimi konusunda merkez. Mısır da bizim en önemli hammaddelerimizden. Üstelik Adana’nın iklimi üretim için çok uygun. Mersin ve İskenderun Limanı’nın tam ortasında yer alıyor. Adana OSB ise uluslararası karayolu ve tren yolunun üzerinde. Burayı birçok yönden avantajlı bulduk" dedi.
Adana OSB’nin çok mükemmel bir bölge haline getirildiğini ifade eden Zhao, “Her türlü altyapı sorunları giderilmiş. Üretim için ne aranıyorsa her şeye kolaylıkla ulaşmak mevcut. Ayrıca burada çok ilgili ve sanayiciye yakınlık gösteren yönetim var. Elektrik ve su fiyatları da başka illere göre daha ucuz. Bu yüzden OSB’yi tercih ettik. Burada olmaktan çok mutluyuz” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327