Çipras limanları vermiyor!

Yunanistan Denizcilik Bakanı Vekili Theodoros Dritsas, Pire ve Selanik Limanları'nın özelleştirilmesine son verileceğini söyledi. Yunanistan'ın yeni Başbakanı Çipras'ın en büyük vaadlerinden biri de kamu mallarının özelleştirilmesine dur demekti.

Çipras limanları vermiyor!

Yunanistan Denizcilik Bakanı Vekili Theodoros Dritsas, Pire ve Selanik Limanları'nın özelleştirilmesine son verileceğini söyledi. Dritsas, katıldığı bir radyo programında Pire ve Selanik Limanları'nın özelleştirilmesi konusuna değinerek, "Pire ve Selanik Limanları'nın çoğunluk hisse paketinin satılmasına son veriliyor, bu önemli bir tercihtir" dedi. SYRIZA'nın, Yunanistan Özelleştirme Kurumu (TAİPED) aracılığıyla bu limanların satılmaması yönünde taahhüdü olduğunu belirten Dritsas, bu talebi hem çalışanların hem de işadamları ve yerel yönetimin desteklediğini kaydetti.

SON DERECE ÜMİT VERİCİ

Çinli şirket Cosco ile Yunanistan arasında imzalanan anlaşma konusuna da değinen Dritsas, "Yeni hükümet daha önce imzalanan ve işler vaziyette olan anlaşmalara karşı çıkmayacak" ifadesini kullandı. Dritsas, hükümetin diyaloga açık olduğunu belirterek,Yunanistan ile Çin arasında kalkınma yönündeki işbirliğinin son derece ümit verici olduğunu belirtti. Yunanistan'ın eski Başbakanı Kostas Karamanlis ve Çin'in eski Devlet Başkanı Hu Jintao döneminde 2008'de Cosco şirketi ile Pire Liman İdaresi (OLP) arasında imzalanan anlaşma gereğince Çin'e, limanın iki konteyner terminalini yönetmek için 35 yıllık imtiyaz hakkı verilmişti. Başbakan Antonis Samaras döneminde ise Çin Başbakanı Li Kıçiang, Atina ziyareti sırasında ülkesinin Pire Limanı'na daha büyük yatırımlarda bulunmayı düşündüğünü belirtmiş ve ticaret alanında 6,5 milyar dolarlık 19 anlaşma imzalanmıştı. Yunanistan'da Çipras hükümetinin iktidara gelmeden önceki en büyük vaadlerinden biri kamu mallarının özelleştirmesini durdurmaktı. 


Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2015, 17:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326