“Çok çirkin, adice bir ifade“

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar ziyareti dönüşünde, uçakta bulanan gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gündeme dahil çarpıcı açıklamalarda bulunan Erdoğan IŞİD ile ilgili o iddiaları yalanladı.

“Çok çirkin, adice bir ifade“

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin IŞİD'den petrol aldığına yönelik çıkan iddialar hakkında "Çok çirkin, adice bir ifade. ABD basını asparagasta pek mahir" dedi.

İNCELENİR BAKILIR

“(Katar’ın ülkeden ayrılmalarını istediği Müslüman Kardeşler üyelerinin Türkiye’ye gelme ihtimalleri) Bunların Türkiye’ye gelmek gibi bir talepleri olması durumunda incelenir, bakılır. Gelmelerini engelleyecek bir sebep varsa farklı bakılır. Engel yoksa herkese gösterilen kolaylık nedir onlara da bakılır. İsim bazında sıkıntı var mı yok mu bakılır. Bu noktada yoksa, herhangi bir yabancı nasıl misafir oluyorsa onlar da gelebilir.

İMHA EDİYORUZ

(IŞİD’den petrol alındığı iddiası) Bu konuyla ilgili Türkiye’nin duruşu her zaman belli. Burada bir defa ‘IŞİD’den Türkiye petrol alıyor’ ifadesi çok çirkin ve kesinlikle yalan. Bu ifadeleri ortaya koyanlar adice bir ifade ortaya koyuyorlar. Ben dün de açıklamamı yapmıştım. Bölgedeki tüm terör eylemlerine karşı duran bir ülkeyiz. Çünkü biz terör eylemlerinden çok çektik. Kaldı ki bize resmi kanal dışından giren bu tür petrol olursa bunları alıkoyup imha ediyoruz. Beş bin ton getirilmek istenen petrol yakalandı, imha edildi. Türkiye, bu konularda hassastır asla fırsat vermez. IŞİD ya da petrol kaçakçılığı yapan örgütlere müsamaha ile bakmamız mümkün değil.

ABD BASINI ASPARAGASTA MAHİR

(Türkiye ABD ilişkileri) ABD basını asparagas haber üretmekte çok mahir. Ben bu ifadeleri Kerry’ye de aktardım. Türkiye ile ABD ilişkilerini bozmaya çalışan çevreler var bunlar asparagas haber üretiyorlar. Bunlar art niyetli kötü yaklaşımlar. (İncirlik üssü yerine Kuzey Irak’ta yeni üs)Bunların hiçbirinin doğru olmadığı anlaşıldı. Obama ile 1.5 saat görüşme yaptık. ABD Dışişleri Bakanı ve Savunma Bakanı geldi. Bu kadar trafik varken bu tür söylentiler nasıl çıkartılıyor anlamıyorum. Bunların hiçbirisinin kıymeti harbiyesi yok. Bu haberlerin hepsi iki ülke arasında fitne yaratmaya yönelik uyduruk haberler.(Irak ve Suriye’ye Tampon Bölge İddiası) TSK çalışıyor.Önümüze getirecekler. Gerekirse karar vereceğiz.

SORUMLU BDDK OLUR

(Bank Asya’nın durumu)Bank Asya tahtası açıldı, dip yapma süreci var. Burada bir gerçeği görmek lazım. Böyle taşıma su ile değirmeni döndüremezsiniz. Bankacılığın kendine has kuralları var. Ona göre top oynamak zorundasınız. İstediği zaman vatandaş parasını çekebilmeli. Eğer vatandaş parasını çekemez hale gelirse, sermaye rasyosunda ciddi bir kapanma var demektir. BDDK’nın atması gereken adımlar var. Hangi maddeyi uygular bilemem ama benim de ülkemin birliği, dirliği için bir yere kadar işi takip edip gerekli bilgiyi almam lazım. takipteyiz. BDDK karar vermeli ve buna göre adım atmalı. Aksi takdirde bunun sorumlusu BDDK olur.”

GEREKİRSE İLİŞKİLERİ KESERİZ

(Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye hakkındaki değerlendirmeleri) Türkiye’nin önünde herhangi ekonomik bir risk söz konusu değil, bunlar bu açıklamaları siyasi yapıyor. Bu açıklamaların ekonomik bir temeli, bilimsel bir temeli yoktur. Bunu geçmişte de yaptılar. Standart and Poors’la ilişkiyi kestik. Bunlar tavırlarını böyle sürdürürlerse başbakana söylerim, ‘bunlarla da ilişkiyi kes, bize bunlar bir şey kazandırmış değil.’ Bunlarla gelmedik buraya. Batan ekonomileri değerlendireceksin Türkiye gibi bir ülke büyüyor, sen kalkıyor hala ‘durağandır, budur’ diyorsun. Siyasi yaklaşımlar... Bunların perde arkasında nelerin olduğunun sizler de benim gibi farkındasınız.”

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2014, 23:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327