Çok gizli bilgileri Türkiye ile paylaşacağız!

Türkiye ile İngiltere arasında çok gizli bilgilerin paylaşılmasını öngören anlaşma, İngiliz parlamentosunda onaylandı. Gizli bilgilerin iki ülke arasında paylaşılmasına yönelik ilk adım 26 Şubat'ta Ankara'da imzalanan güvenlik anlaşmasıyla atılmıştı.

Çok gizli bilgileri Türkiye ile paylaşacağız!

İngiliz Express gazetesinin  haberine göre paylaşılacak istihbaratın büyük oranda Suriye ile ilgili bilgileri içerdiği tahmin ediliyor.
Express, Türkiye ile İngiltere'nin Şubat ayından bu yana anlaşmayla ilgili görüşmeler gerçekleştirdiğini ve konunun hafta içinde parlamentoya taşındığını bildirdi.

Süresi beş yıl olarak belirlenen anlaşma, altı ay önceden haber verilmesi şartıyla iptal edilebilecek. Taraflarca iptal edilmediği takdirde, her beş yılda bir otomatik olarak yenilenecek.

Gizli ajanlar hakkındaki istihbaratın paylaşılmasını öngören anlaşma kitle imha silahlarıyla bağlantılı nükleer, biyolojik ya da kimyasal bilgi alışverişini kapsamıyor.

GÜVENLİK ANLAŞMASI 26 ŞUBAT'TA İMZALANMIŞTI 
Türkiye Cumhuriyet hükümeti ile Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı hükümeti arasında savunma ile ilgili gizlilik içeren bilginin korunması konusunda "güvenlik anlaşması" 26 Şubat'ta Ankara'da imzalanmıştı.

TBMM tarafından henüz onaylanmayan anlaşmaya ilişkin kanun tasarısı,  Dışişleri Komisyonu'nun gündeminde bekliyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER