Cumhurbaşkanı Akıncı’dan açıklama geldi

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum lider Anastasiadis ile yapılan görüşmenin olumlu geçtiğini belirterek, “İyi bir başlangıç yaptık. İyi sonuçlandıralım anlayışı eminim Anastasiadis’te de vardır” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı’dan açıklama geldi
KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı makamında ziyaret etti. Meclis Başkanı Sibel Siber, ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Akıncı’yı tebrik ederek, Kıbrıs sorununda halkta iyimser ve olumlu gelişmelerin olduğunu ve gelecek yıl Kıbrıs sorunun çözüldüğü hep birlikte görmek istediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum lider Nikos Anastasiadis’le dün akşamki yemeğin nasıl geçtiği, neler konuşulduğu sorusu üzerine, sosyal içerikli bu buluşmanın, geleceği ve nasıl ilerleneceğini de konuştukları bir toplantı olduğunu söyledi. Akıncı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le dün akşamki yemeğin müzakere süreci için iyi bir başlangıç olduğunu belirterek, sürecin sonunun da iyi gelmesinin önemini vurguladı. Akıncı, kendisi gibi Anastasiadis’in de süreci iyi sonuçlandırma çabasında olacağına inandığını söyledi. Akıncı, toplantının nasıl geçtiğini yemeğe ev sahipliği de yapan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin açıkladığını, söylenenlerin kendi duygu ve düşüncelerini de yansıttığını ifade ederek, “Gerçekten olumlu bir havada başladı. İyi bir başlangıç oldu diye düşünüyorum. İyi başlangıçlar önemlidir ama sonunun iyi gelmesi daha da önemlidir. Benim çabam, inanıyorum ki Sayın Anastasiadis’in de çabası bu doğrultuda olacak. İyi bir başlangıç yaptık, iyi sonuçlandıralım anlayışı eminim onda da vardır” dedi.

“CUMAYA UMUTLA BAKIYORUM”

Cuma gününe umutla baktığını belirten Akıncı, “Cuma günü dün akşam yaptığımız başlangıcın ikinci adımını atmış olacağız, tabi resmi olarak ilk buluşma olacak, dün akşamkini sosyal içerikli sayarsak. Ama iyi başlangıçlar önemlidir, dolayısıyla olumlu bir hava içerisinde başladık. Ve temenni ederim bu olumluluklar 15’inde ve 15’inden sonra devam etsin. Ve yıllardır çözümsüz kalan Kıbrıs sorununu iki tarafın da mutlu olabileceği, iki tarafın da haklarını gözetecek bir çözüme kavuşturabilelim” ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin “müzakerelerin al-ver sürecinde kesildiğini” belirterek, “Cuma günü nereden başlayacağını” sorması üzerine Cumhurbaşkanı Akıncı, “Ne açıkladıysak şu ana kadar o şekilde olsun. Daha sonraki aşamada adım adım ilerledikçe sizleri mutlaka bilgilendireceğiz” dedi.

Akıncı, hangi aşamada kalındığına dair bir tanımlama yapmaya gerek olmadığını ifade ederek, “Nasıl kesildiğini biliyorsunuz, şimdi nasıl başladığını da dün akşam gördünüz. Bundan sonra nasıl devam edeceği önemli. O nedenle adım adım gidelim, her adımda sizleri kamuoyunu bilgilendirelim” diye konuştu.

“İKİ TARAFTAKİ MEDYA OLUMLU KATKI YAPMALI”

Cumhurbaşkanı Akıncı, kamuoyunu bilgilendirmede büyük görev düşen medyaya teşekkür ederek hem güneydeki hem kuzeydeki medya kuruluşları sürece olumlu katkı yaparsa hem Kıbrıs Türk ve Rum halkları, hem Türkiye ve Yunanistan için çok yararlı olacağını vurguladı. Geçmişte olumsuz roller üstlenildiğini belirten Akıncı, bundan böyle her iki tarafta da medyanın olumlu katkısının son derece yararlı olacağı düşüncesini ifade etti. Cumhurbaşkanı Akıncı, Cumhuriyet Meclisi ve sivil toplum örgütleriyle müzakereler konusundaki görüşmelerinin zamanıyla ilgili soruya karşılık da, bunun cumadan önce olamayacağını ancak sonrasında yapılacağını belirtti. Akıncı, “Bir başlangıç yapılsın, ondan sonra bu değerlendirme toplantılarını yapalım. Ben çok geciktirme taraftarı değilim. Sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi için hem Meclis’in, hem siyasi partilerin, hem sivil toplumun uygun biçimde bu süreçte yer almaları lazım. En uygun nasıl olabilir, bu değerlendirmeyi yapıp gereğini yerine getireceğim” diye konuştu. 


Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2015, 15:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326