Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar! 'Türkiye Yüzyılı'nın mimarı 85 milyonun tamamıdır'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde '2000 Köy Yaşam Merkezi'nin açılış töreninde açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar! 'Türkiye Yüzyılı'nın mimarı 85 milyonun tamamıdır'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması şu şekilde;

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirile 200 Köy Yaşam Merkezi açılışı münasebetiyle sizlerle birlikteyiz. 20 bin muhtarımızla Ankara'da bir araya gelmiştik. Hiç şüphesiz günümüz dünyasında ilerlemenin ilk göstergelerinden biri eğitim öğretimden alınan mesafedir. Köy Yaşam Merkezlerimizi eğitimde gelenekle geleceği buluşturan stratejik hamlelerimizden birisi olarak görüyorum. Merkezlerimizde sadece eğitime soluk kazandırmıyor, evlatlarımızı yarının Türkiye'sine hazırlıyoruz. Bu merkezlerde gerçekleştirilecek kurslar ile kültür ve sanat faaliyetlerinin de yeni dinamizm katacağına inanıyorum.

Bu yatırımı, eğitimde atılan stratejik bir adım olarak görüyorum. Eğitim ve öğretime yapılan her yeni yatırım kalkınma için sağlam bir temel, bilgi toplumu olma yolunda atılan önemli bir adım demektir. Bugün açılışını yaptığımız köy yaşam merkezlerimizi eğitimde gelenekle geleceği buluşturan stratejik hamlelerimizden biri olarak görüyorum.

Köy Yaşam Merkezlerimizde eğitim alan evlatlarımızla vatana millete ve ailelerine hayırlı bir evlat olarak yetiştiren öğretmenlere rabbimden muafakiyetler niyaz ediyorum. Köy Yaşam Merkezlerimizin ülkemize milletimize köylerde bu hizmetlerden faydalanacak tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.

Önümüzdeki sene Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümüyle birlikte MEB'in 100. yaşına erişeceğiz. Tarihimizin dönüm noktalarını teşkil eden yıl dönümlerine ilişkin hazırlıklara şimdiden başladık. 2023'ü her bakımdan yeni bir dönemin mukaddimesine dönüştürmek istiyoruz. Türkiye Yüzyılı programımız bu hedefimizin adeta çatısını kurmaktır. Şimdi sıra Meclis'teki ve kabinedeki arkadaşlarımızın yer alacağı 81 vilayetimizle birlikte Türkiye Yüzyılını adım adım tuğla tuğla inşa etmeye gelmiştir.

"TÜRKİYE YÜZYILI'NIN MİMARI 85 MİLYONUN TAMAMIDIR"

Türkiye Yüzyılı hayalimizin mimarı da sahibi de 85 milyonun tamamıdır. Bu program ülkemizin tamamının, milletimizin tüm fertlerinin eseri olacaktır. 'Türkiye Yüzyılı'nı adım adım inşa edeceğiz. 'Türkiye Yüzyılı'nın mimarı 85 milyonun tamamıdır.

Dün Avrupa'nın hasta adamı olarak görülen bir milleti nasıl ayağa kaldırdıysak, bugün de Türkiye Yüzyılını hayata geçireceğiz. 

Yapamazsınız diyen özgüven fukaralarına prim vermeyeceğiz. Geleceğimizin yarınları olan evlatlarımızı yetiştiren öğretmenlerimizin destek vermediği hiçbir mücadele zafere ulaşamaz. Türkiye bulunduğu yere zorlu yolculuklardan sonra ulaştı.

Eğitim bütçemizi yıllık 7,5 milyar liradan aldık, 304 milyar liraya çıkardık. Elde ettiğimiz kazanımlar altın tepside sunulmadı. Vesayetin kol gezdiği bir ülkeyi demokrasisi parmakla gösterilen ülke seviyesine getirdik. Hazırladığımız bütçelerde en büyük payı her zaman eğitme ayırdık. Eğitimde fırsat eşitliği sağladık. 

Toplam 750 bin yeni atamayla öğretmen sayımızı 1 milyonun üzerine çıkararak eğitimci başına düşen öğrenci sayısında OECD ortalamasını da yakaladık. Ders kitaplarından yardımcı kaynaklara öğrencilerimizin tüm temel ihtiyaçlarını gidererek eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirdik. Öğrencileri formatlayan ideolojik eğitim yerine evlatlarımızın yeteneklerini keşfetmeyi amaçlayan özgürlükçü modeli hakim kırdık. Kuran-ı Kerim'in aralarında olduğu seçmeli derslerle evlatlarımıza erken yaşlardan itibaren değerlerini öğrenme imkanını getirdik. Birileri buram buram faşizm kokan sebeplerle kız çocuklarımızın okula gitmesine mani olurken biz tüm kademelerde bu engelleri kaldırdık. 

Eğitimde kazanımlarımıza yenilerini eklemeliyiz. Dünya değişirken ülkemizin yerinde sayması düşünülemez.

Köy kültürünü aşağılayan eski örnekler artık birer acı hatıradan ibarettir. Tarım, gıda ve hayvancılık gibi programlar düzenlenecek. Önümüzdeki yıl sonuna kadar tüm köylerimizde bu merkezleri hayata geçirmeyi planlıyoruz. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326