Cumhurbaşkanı Erdoğan İlk Yurt Dışı Ziyareti İçin Kktc’ye Gitti

Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk resmi ziyaretini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gerçekleştiren Recep Tayyip Erdoğan, Türk ve Rum tarafı arasında süren barış görüşmelerini hatırlatarak, "Türk kesiminin adil, kapsamlı bir...

Cumhurbaşkanı Erdoğan İlk Yurt Dışı Ziyareti İçin Kktc’ye Gitti
Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk resmi ziyaretini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gerçekleştiren Recep Tayyip Erdoğan, Türk ve Rum tarafı arasında süren barış görüşmelerini hatırlatarak, "Türk kesiminin adil, kapsamlı bir neticeyi özleyerek sürdürdüğü görüşmelerde Güney Kıbrıs ne yazık ki şu ana kadar olumlu bir yaklaşımın içerisine olmadı. Şu anda da bu Kıbrıs sorununun Türk tarafının gösterdiği iyi niyetle aynı şekilde Rum tarafının da iyi niyet göstermesi ile bir çözüme kavuşmasını arzu ediyoruz" dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk resmi yurt dışı ziyaretini KKTC’ye gerçekleştirdi. Ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik görüşmelerin son aşamaya geldiğini hatırlatarak, "Türk kesiminin adil, kapsamlı bir neticeyi özleyerek sürdürdüğü görüşmelerde Güney Kıbrıs ne yazık ki şu ana kadar olumlu bir yaklaşımın içerisine olmadı. Şu anda da bu Kıbrıs sorununun Türk tarafının gösterdiği iyi niyetle aynı şekilde Rum tarafının da iyi niyet göstermesi ile bir çözüme kavuşmasını arzu ediyoruz. Bizle özellikle bu konuda garantör ülke olarak Yunanistan’ın da bu işe olumlu bir yaklaşım içerisinde olmasını bekliyoruz. Adada 50. yılını geride bırakan sorunun mağduru olan Kıbrıs Türk halkı tarafından uzlaşma iradesi ortaya konmaktadır. Maalesef karşı taraf uzlaşma yönünde tavır ortaya koymamıştır" dedi.
Uluslararası camianın da bu konuda kararlılıkla adım atmasını isteyen Erdoğan, "Bizler gerek şahsım, gerek hükümetimiz olarak bütün görüşmelerimizde bunu gündemimizde tutuyoruz, tutacağız. KKTC insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik devlet yapısı ve her geçen gün güçlenen refah seviyesi ile tüm Doğu Akdeniz bölgesi için örnek teşkil ediyor. Özellikle son on yılda Türkiye’deki gelişmeye paralele olarak yaşanan ekonomik kalkınma hamlesi ile ülkede kişi başına düşen gelirin artması, KKTC’nin maruz kaldığı tüm haksız kısıtlamalara rağmen Rum tarafı ile olan açığı kapatması bakamından mutluluk verici. Hele son birkaç ayda Türkiye’den Kıbrıs’a suyun ve elektriğin bağlanması ile KKTC’de yaşayan tüm soydaşlarımız çok daha büyük bir güce ulaşacaklardır. Artık burada süre iyice daralmıştır. Yakalanan bu ivmenin korunarak geliştirileceğine ve KKTC’nin bölgede önemli bir çekim merkezi haline geleceğine inancım tamdır" diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER