Cumhurbaşkanı Erdoğan: “teröre Karşı Ortak Strateji Geliştirilmeli”

NATO Zirvesi kapsamında düzenlenen çalışma yemeğinde liderlere hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şam rejiminin yaptıklarına seyirci kalınması neticesinde bölgede ortaya çıkan kaos ortamından yararlanan terör örgütlerine karşı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “teröre Karşı Ortak Strateji Geliştirilmeli”
NATO Zirvesi kapsamında düzenlenen çalışma yemeğinde liderlere hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şam rejiminin yaptıklarına seyirci kalınması neticesinde bölgede ortaya çıkan kaos ortamından yararlanan terör örgütlerine karşı kapsamlı bir strateji geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam Cardiff Kalesi’ndeki Kuzey Atlantik Konseyi (NATO) Çalışma Yemeği sırasında liderlere hitaben yaptığı konuşmada Irak, Suriye ve Ukrayna’daki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerini aktardı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Erdoğan’ın, NATO’nun karşı karşıya bulunduğu temel güvenlik sınamalarının ele alındığı çalışma yemeği esnasındaki konuşmasında, Suriye ve Irak’ta bölgesel güvenlik ve istikrarı tehdit eden şiddet ortamına karşı bütüncül bir yaklaşımla kararlı adımlar atılması gerektiğine işaret ettiği belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şam rejiminin yaptıklarına seyirci kalınması neticesinde bölgede ortaya çıkan kaos ortamından yararlanan terör örgütlerine karşı kapsamlı bir strateji geliştirilmesi gerektiğini de vurguladığı öğrenildi.
“AFGAN HALKINI KENDİ KADERİNE TERK ETMEYECEĞİZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Galler’in Newport kentinde düzenlenen NATO zirvesinde dün öğle saatlerinde, Afganistan konusunda müttefik ve ortak ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla yapılan toplantıda ise kritik ve hassas bir süreçten geçen Afganistan’a önümüzdeki dönemde de Türkiye olarak destek vermeye devam edeceklerini vurguladı. Afganistan’daki Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin en kısa sürede sonuçlandırılmasını beklediklerini belirten Erdoğan, Afganistan’da NATO bünyesinde görev yapan Uluslararası Güvenlik destek Gücü ISAF’ın faaliyetlerinin sona erdikten sonra da kardeş Afgan halkını kendi kaderine terk etmeyeceklerini, onları yalnız bırakmayacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ISAF’ın ardından 2015 yılında başlatılması planlanan “Kararlı Destek Misyonu”nda da Türkiye’nin öncü bir rol üstleneceğine de değindiği öğrenildi.
“KIRIM TATAR TÜRKLERİNİN İZOLE EDİLMESİNE YOL AÇILMAMALI”
Edinilen bilgiye göre Erdoğan, dün öğleden sonra, devlet ve hükümet başkanları düzeyinde yapılan NATO-Ukrayna komisyonu toplantısında yaptığı konuşmada, Ukrayna’nın siyasi bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve milli birliğine Türkiye tarafından verilen desteğin önümüzdeki dönemde devam edeceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırım’ın yasadışı ilhakının tanınmayacağını hatırlatmasının ardından, baskıya maruz kalan Kırım Tatar Türklerinin izole edilmesine yol açılmaması, krize siyasi çözüm bulunmasına yönelik çabaların desteklenmesi gerektiğini de vurguladı.
“NATO, AZERBAYCAN’A VERDİĞİ VAATLERİ YERİNE GETİRMELİ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oturumdaki müdahalesi sırasında NATO’nun Azerbaycan’a verdiği vaatleri yerine getirmesi gerektiğini, Karabağ sorununun Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü çerçevesinde çözümlenmesinin büyük önem taşıdığını ifade ettiği öğrenildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER