Davutoğlu’nu duygulandıran şiir

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Engellilerin önündeki her engeli kaldırmak için gece gündüz çalışacağız" dedi. 27 yıl dört duvar arasında yaşayan engelli Senem'in "Karınca" şiiri salonda bulunanlara duygulu anlar yaşattı.

Davutoğlu’nu duygulandıran şiir
 AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen "Engelsiz Türkiye Platformu Sergi Açılışı"na Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ile engelli vatandaşlar katıldı. Programa gelişinde engelli vatandaşlar tarafından karşılanan Davutoğlu, onlarla tek tek tokalaştı.
"EN BÜYÜK HAYALİM YAĞMURDA ISLANMAKTI, OLMADI"
Açılış öncesi evinde 27 yıl dört duvar arasında yaşarken bir karıncanın yuvasına yiyecek götürmesinden etkilenen Senem Ünal'ın okuduğu "Karınca" adlı şiir Başbakan Davutoğlu başta olmak üzere davetlileri duygulandırdı.
27 yıl Bağcılar'daki evinde dört duvar arasında yaşadığını belirten Senem Ünal, "Karıncalarla arkadaşlık ettim, hiç evden dışarı çıkmadım, bir odanın içinde yaşadım. Güneş, nar, çiçek, böcek neymiş hiç bilmedim, tanımadım. En büyük hayalim yağmurda ıslanmaktı, o da olmamıştı. Bir gün balkona çıktım, karıncalar yuva yapmış. Biri o tarafa biri bu tarafa geziniyor. İçinden bir tanesi de kocaman bir çekirdek kabuğunu taşımaya çalışıyor. O karıncayı görünce o kadar kıskandım ki yani bu karınca bile kocaman kabuğu taşıyor ben oturduğum yerden bir santim dahi ilerleyemiyordum, yürümeye hasrettim. Onu görünce Karınca adlı şiirimi yazdım" dedi.
"ONLARIN HEPSİ ENGELLERİ AŞAN KAHRAMANLAR"
Serginin açılış kurdelasını Senem Ünal'la birlikte kesen Başbakan Davutoğlu, "Kahraman olmak sadece tarihi adımlar atmak değil, aynı zamanda kendi kapasitesini aşabilecek kudrete sahip olmaktır. Bugün burada gördüğümüz her arkadaşımız bütün engelleri aşan, yürekleri dolu, heyecan yüklü kahramanlar. Hepsini tebrik ediyoruz, hepsi bize güzel örnek oluyorlar" dedi.
Görünüşte engellerle karşı karşıya kalmayanların daha güçlü görünebildiğini, ancak gerçekte öyle olmadığını anlatan Davutoğlu, "Bütün bu engelleri aşan bu arkadaşlarımız ben dahi bu salondaki herkesten daha güçlüler daha kahramanlar. Onlar bize çok güzel örnek oldular. Bilsinler ki biz de onların önündeki her engeli kaldırmak için gece gündüz çalışacağız. Ben bu duygularla Engelliler Haftası'nın bütün milletimize engelliler için bir seferberlik haftası ilan ediyorum. Herkes en yakınındaki engelliye gitsin ve onunla gönül gönüle konuşsun, göz göze baksın, diz dize otursun, hemhal olsun ve hiçbir engelli kardeşimiz bir engelle karşılaştığı hissine kapılmasın" ifadelerini kullandı.
"O SOHBETİ YAPAMAYAN O KADAR YÜREKSİZ İNSAN VAR Kİ"
Engelli Senem'le sohbet eden Başbakan Davutoğlu, "Bize çok şey öğrettin. Senin bize 15 dakika içinde senin bize öğrettiğin şey, kitaplara, ansiklopedilere sığmaz. En önemlisi, insanlığın kendisiyle barışık olduğu. Senin o karıncalarla yaptığın sohbeti yapamayan o kadar yüreksiz insan var ki. Bana neyi hatırlattı biliyor musun? Yunus Emre'nin 'Sordum Sarı Çiçeğe' eserini. Yunus Emre sarı çiçekle konuşacak kadar rengin bir yüreğe sahipti. Sen de karıncayla konuşacak kadar engin yüreğe sahipsin. Yani yürüyen bir Yunus Emre'in. Herkes bunu yapamaz. Herkes yürüyebilir ama herkes Yunus Emre olamaz" diye konuştu.
Daha sonra sergiyi dolaşan Başbakan Davutoğlu'na, karakalem portre çalışması hediye edildi.


Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2015, 20:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326