Derik’te Yezidiler Sağlık Taramasından Geçirildi

Irak’ın Musul kentine bağlı Sincar bölgesinden IŞİD’in saldırıları sonucu kaçarak Mardin’in Derik ilçesine sığınan Yezidiler sağlık kontrolünden geçirildi.Derik’e yerleşen 120 Yezidi’ye SES ve Toplum Sağlığı Merkezi’ne bağlı...

Derik’te Yezidiler Sağlık Taramasından Geçirildi
Irak’ın Musul kentine bağlı Sincar bölgesinden IŞİD’in saldırıları sonucu kaçarak Mardin’in Derik ilçesine sığınan Yezidiler sağlık kontrolünden geçirildi.
Derik’e yerleşen 120 Yezidi’ye SES ve Toplum Sağlığı Merkezi’ne bağlı sağlık ekipleri tarafından başta tetanoz, kızamık, çocuk felci ve diğer aşılar yapıldı. Konu hakkında bilgi veren Derik Toplum Sağlığı Merkezi çalışanlarından Serap Fırat, Yezidi ailelerin göç sırasında ve sonrasında ciddi güçlüklerle karşılaştıklarını söyledi. Fırat, "Özellikle sağlık açısından sorunlar yaşıyorlar. İlk etapta doktorlarımız tarafından yapılan sağlık taramasının ardından ailelere aşılarını yapıyoruz. 0-14 yaş aralığındaki çocuklara çocuk felci, kızamık ve üçlü karma aşı ile 15-49 yaş aralığındaki kadın ve erkeklere de tetanoz aşısı yapıyoruz" dedi.
Derik Belediyesi Peljin Kadın Merkezi sosyolog ve çalışanlarının da özellikle kadın ve çocuklarla ilgili yaşanan sorunların giderilmesi amacıyla çalışma yürüttüğü belirtildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER