Diyanet İşleri Başkanı: 'Kadına yönelik şiddet İslam'a göre suç ve günahtır'

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, kadına yönelik şiddetin suç ve günah olduğunu belirterek, "Kadına karşı şiddetin, merhametsiz, vefasız, haksız ve adaletsiz bir tutumun, İslam Peygamberinden ve onun yaşantısını şekillendiren Kur'an-ı Kerim'den kendisine referans bulması imkansızdır" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı: 'Kadına yönelik şiddet İslam'a göre suç ve günahtır'

Erbaş, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, Allah'ın bütün varlıklar içerisinde en şerefli konumda insanları yarattığını belirterek, insanların da bu saygınlığı, merhamet, saygı ve adalet gibi değerlerle koruduğunu vurguladı. İslamiyet'in, her insanın can, mal, onur, inanç ve akıl dokunulmazlığını, temel hak ve özgürlüklerin başında gördüğünü vurgulayan Erbaş, şöyle devam etti:

"Kadına yönelik şiddet, bu dokunulmazlıkları ihlal ettiği ve kadının yaratılıştan getirdiği hakları çiğnediği için İslam'a göre suç ve günahtır. Sevgili Peygamberimizin 'Sizin en hayırlınız, kadınlarına karşı en güzel davrananlarınızdır.' şeklindeki hadis-i şerifi, kadın ve erkek arasındaki hukuki ve ahlaki ilişkinin merkezine nezaket, hakkaniyet, saygı ve sevgi gibi anlamları bütünüyle kuşatan 'güzel davranışı' yerleştirmesiyle dikkat çekicidir. Kız çocukları ve kadınlar hakkında cahiliye zihniyetinin ürettiği olumsuz algı ve tutumları bütünüyle reddeden Peygamber Efendimiz, kadına yönelik şiddet ve hak ihlali içeren inanış ve davranışları İslam'ın rahmet yüklü mesajlarıyla ıslah etmiştir. Dolayısıyla kadına karşı şiddetin, merhametsiz, vefasız, haksız ve adaletsiz bir tutumun, İslam Peygamberinden ve onun yaşantısını şekillendiren Kur'an-ı Kerim'den kendisine referans bulması imkansızdır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326