Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Bitlis’te

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez çeşitli program ve açılışlara katılmak üzere Bitlis’e geldi.Muş’tan karayoluyla Bitlis’e gelen Prof. Dr. Mehmet Görmez, Ulu Cami’de vaaz verdi. Cuma namazı öncesinde cemaate seslenen...

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Bitlis’te
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez çeşitli program ve açılışlara katılmak üzere Bitlis’e geldi.
Muş’tan karayoluyla Bitlis’e gelen Prof. Dr. Mehmet Görmez, Ulu Cami’de vaaz verdi. Cuma namazı öncesinde cemaate seslenen Görmez, İslam dininin Müslümanlara verilmiş en önemli emanetlerden biri olduğunu belirterek, “İslam dinini ve Kuran’ı kerimi çocuklarımız öğretmekle yükümlüyüz” dedi.
Görmez vaazında şunları söyledi: “Bu yaradılış gayesi Allah’a kulluktur. Bu yaradılış gayesi Allah’ı bilerek, görerek yaşamaktır. Allah’ın kitabına ve Resulullah Sallallahu Vesellemin (SAV) sünnetine göre yaşamaktır. Rabbimiz buyuruyor ki, ‘Biz emaneti önce göklere tebliğ ettik. Yeryüzüne tebliğ ettik. Dağlara tebliğ ettik. Fakat onlar bu emaneti yüklenmekten kaçındılar. Aslında bu ayeti kerime yeryüzünde insan olarak bize sorumluluklarımızı hatırlatıyor. İnsanoğlu boşuna yaratılmış bir varlık değildir. Rabbimizin bize en büyük emaneti yüce dinimizdir. Bu emaneti kaybetmek zillet olmuş, bu emaneti korumak ve muhafaza etmek de, bizleri izzete kavuşturmuştur. Bugünlerde İslam dünyasına baktığınız zaman, izzet hassından düştüğümüzü görüyoruz. İzzetten uzaklaştığımızı görüyoruz. Yüzlerce sebep sayabilirsiniz. Ama tüm sebeplerin temelinde Cenabı hakkın bize en büyük emaneti olan, bizi kardeş kılan bize yeryüzünde izzet kazandıran dinimiz gibi büyük bir emanete sahip çıkmamak yatmaktadır. En büyük emanet dinimizdir. Bu emaneti korumanın ve muhafaza etmenin gerekleri vardır. Bunlardan birincisi bu emaneti çok iyi öğreneceğiz. Bu emaneti bize getiren kitabı öğreneceğiz. Bu emaneti bize getiren sünneti nebeviyi öğreneceğiz. İkincisi bunu aynı zamanda öğreteceğiz. Bunu çocuklarımıza öğretmekle mükellefiz. Kız erkek ayrımı yapmadan çocuklarımıza öğreteceğiz. Sonraki en büyük vazifemiz bu dini yaşayacağız. Bu din sadece gönlümüzde kafamızda taşımamız için gönderilmemiştir. O bizim hayatımıza gönderilmiştir. Kur’an bir hayat kitabıdır. Muhammed Mustafa (SAV) bir hayat rehberidir. Kur’an’a ve sünnete sarılarak biz aynı zamanda islamı en güzel şekilde öğretmekle mükellefiz”.
Görmez, vaazının ardından cuma namazı kıldı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez buradan Bitlis Belediyesi tarafından onuruna verilen öğlen yemeğine katıldı. Görmez daha sonra Bitlis Valiliği, Bitlis Belediyesi ve İl Müftülüğünü ziyaret edecek.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER