Doğalgaz zammı kapıda mı?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalgaza gelmesi beklenen zam ile ilgili gelen soruları yanıtladı.

Doğalgaz zammı kapıda mı?

"Aralık ayına kadar doğalgaza zam var mı?" sorusuna karşılık Bakan Yıldız, "Biz bunu ayın 30'una kadar değerlendiriyoruz. Parite 1.92'ydi. Şimdi 2.24. Biz dolarla alıp TL ile satan bir ülkeyiz. Şu ana kadar çok direndik. Maliyetlerle ilgili ciddi sıkıntılarımız oluştu. Bütün bunların hesaplarını inceden inceye elden geçireceğiz. Ondan sonra kamuoyu ile paylaşacağız" dedi.

"5 BİN KİŞİYİ, GÜNEY GAZ KORİDORU HATTI ÜZERİNDE İSTİHDAM ETTİRECEĞİZ"

Güney Gaz koridorunun Türkiye sağlayacağı avantajları değerlendirmesi istenen Taner Yıldız, "Türkiye, 6 ayrı ülkeden doğalgazı, 13 ayrı ülkeden de petrolü tedarik ediyor. Büyüyen bir ülke. Bu proje, Türkiye'nin doğalgazdaki arz güvenliğini arttıracak. 2018 sonunda yeni bir kaynak olarak gelebilecek bir şey. Aralık ve ocak aylarında doğalgaz alakalı zaman sıkıntılar yaşıyoruz. Çünkü Türkiye büyüyor. 5 bin kişiyi, Güney Gaz koridoru hattı üzerinde istihdam ettireceğiz" diye konuştu.

"Doğalgaz konusunda kış aylarında arz güvenliğinde bir sıkıntı öngörüyor musunuz? Doğalgaz konusunda Rusya, Ukrayna arasındaki gerilimin Türkiye'ye bir yansıması olur mu? Nükleer Santral yavaş mı ilerliyor?" şeklindeki sorulara Yıldız, "Şu anda bizim öngördüğümüz bir sıkıntı yok. Eğer Rusya'nın Ukrayna'dan kaynaklanan bir krizi olursa Türkiye bundan etkilenir. Çünkü Ukrayna'dan gelen boru hattı üzerinden Türkiye doğalgazın bir kısmını alıyor. Oturup suyun başında ağlayamayız. Suyumuz yok elektrik üretemiyoruz diyemeyiz. Dikkatle takip ediyoruz. Önümüzdeki hafta Rusya'ya gideceğiz görüşmelerimiz olacak. Başka ülkelerin kendi aralarındaki olası krizlerinden Türkiye'nin etkilenmemesini sağlamakla alakalı görüşmelerimiz de olacak. Bizim için son derece önemli" diye yanıt verdi.

"FUKUŞİMA BİZİM HIZIMIZI ETKİLEMİŞTİR"

Nükleer santrallere ilişkin Yıldız, "Nükleer güç santrallerini inşallah devreye alıyoruz. Fukuşima bizim hızımızı etkilemiştir. Bir buçuk yıllık bir gecikme yaşanmıştır. Güvenlik önlemleri tekrar ele alınmıştır. Şu ana kadar Rusya 700 milyon dolar para harcadı. Türkiye'deki nükleer güç santrali ile alakalı. 2 milyar dolara yakın da sermaye getirdi" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2014, 17:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326