Dolar 2.61`i aştı!

Dolar/TL bankalararası piyasada 2,61`in üzerine çıktı.

Dolar 2.61`i aştı!
Genel seçimin sonucuna dair beklentiler para ve sermaye piyasalarındaki fiyatlamaları aşağı ve yukarı yönlü sert etkilemeye devam ederken, son 10 gündür AK Parti'nin tek parti hükümetini sürdürebileceğini gösteren anketlerin desteği ile yaşanan pozitif ayrışma geçen hafta sona erdi.

Pozitif ayrışma geçen haftanın son iki gününde kamuoyu araştırma şirketi Konda'nın anketi ardından yerini negatif ayrışmaya bırakırken bu gelişme dolardaki değer kazancı ile birleşerek kurda yukarı hareketleri beraberinde getirdi.

Cuma günü 2,6070 seviyesini test eden ve haftayı 2,60'ın hemen altında tamamlayan dolar/TL, güne 2,60'ın hemen üzerinde başladı. Kur 2,6105'e kadar yükseldi.

TL, AK Parti'nin tek başına iktidarda kalmaya devam edeceği beklentisiyle önceki hafta dolar karşısında yüzde 4'ün üzerinde değerlenerek, haftalık bazda 3.5 yılın en yüksek artışını görmüştü.

Bu eğilim anketlerin tek parti hükümetinin ihtimalinin azaldığını göstermesiyle ise terse döndü. AK Parti'nin tek başına anayasayı değiştirip başkanlık sistemini getiremeyecek ancak hükümeti tek başına kurmaya yetecek kadar sandalye kazanması piyasalar açısından en tercih edilen seçenek olarak görülüyor. Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2015, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326