Dolar çok sert düştü

Dolar/TL, AK Parti'nin tek parti iktidarını koruyacağı beklentisiyle, gelişen ülkeler para birimlerindeki değerlenmeye paralel, ABD perakende verisinden alınan da destekle 2,63'ün altına geriledi ve bir ayın en düşük seviyesini gördü.

Dolar çok sert düştü
Doların küresel piyasalarda değer kaybetmesi, Türk Lirası karşısındaki hareketlerini de etkiledi.

Dolar/TL, Ak Parti'nin tek parti iktidarını koruyacağı beklentisiyle ve gelişen ülkeler para birimlerindeki değerlenmeye paralel olarak 2,63'ün altına geriledi ve son bir ayın en düşüğünü gördü.

Dolar bugün saat 15.46 itibariyle en düşük 2,6260 seviyesini gördü.

Dolardaki değer kaybına paralel dün akşam 2.68'li seviyelerde işlem gören dolar/TL bu sabah 08.41'de güne 2.6660/2.6670 seviyesine gerileyerek başladı. Aynı saatte sepet bazında TL ise 2.8320/2.8332 seviyesinde işlem görüyordu.

SON İKİ GÜNDÜR POZİTİF AYRIŞIYOR
Öte yandan yılbaşından bugüne yüzde 13'e yakın değer kaybı ile dolar karşısında gelişmekte olan ülkeler arasında en sert değer kayıplarından birini yaşayan TL'de ise son iki günde negatif ayrışmanın yerini pozitif ayrışmaya bıraktığı dikkat çekiyor.

Bir bankanın döviz masası yetkilisi, "Dolar/TL'de 2.6830 seviyesi önemliydi ve aşağı yönlü kırıldı. Burada Hazine ihalelerinin de desteğini düşünmek mümkün. Son dönemde yaşanan sert değer kaybının bir anda azalması yurtdışına bağımlı bir hareket ancak hareketin sert olması bize seçim sonuçlarına ilişkin pozitif bir fiyatlamanın başlamış olabileceğini de düşündürüyor" dedi.
Bankacılar, kurda bundan sonra 2.65 seviyesinin yakından izlenmesi gerektiğini belirtirken, "Keskin bir aşağı yön başladı demek doğru olmaz ancak TL şu anda gelişmekte olan ülkeler arasındaki en kötü para birimi. Eğer yabancı yatırımcılar bu risklerin azaldığını düşünüyorlarsa aşağı yön sürebilir" dedi.

"Yatırımcılar kararlarını vermiş olabilir. Seçim öncesi rallisinin başladığından şüpheleniyoruz" diyen Istanbul Analytics'ten Atilla Yeşilada, "Bugüne değin TL cinsinden varlıkların seçim öncesinde satıcılı seyredeceğini, en azından hiçbir ralli girişiminde bulunmaya cesaret edemeyeceğini öne sürdük, fakat son bir haftada yaşanan piyasa hareketi yanılmış olabileceğimizi düşündürüyor" dedi ve ekledi:

"Temas ettiğimiz uzman ve fon yöneticileri seçim riskini bir ölçüde satın almış gibiler; iyi senaryo arıyorlar. Dün, tüm dünya ABD ve Alman DİBS pazarında yeniden patlak veren oynaklık ile sarsılırken, Türkiye çok iyi direnç gösterdi ve gelişmekte olan piyasalardan pozitif anlamda ayrıştı.. Öncelikle, dün Hazine borçlanmakta hiç de güçlük çekmedi ve global olarak devam eden tahvil oynaklığına rağmen çok da yüksek bir faiz ödemedi. İkincisi son bir haftadır TL cinsinden varlıklar gelişmekte olan ülkelerden pozitif ayrıştı... Bu yüzden yatırımcıların seçimle ilgili belirsizlikleri iskonto ettiği ve Türkiye'nin artık çok ucuz kaldığına hükmettiğini de senaryolarımıza eklemek zorundayız" dedi.

TL'de yılbaşından beri dolar karşısında yaşanan değer kaybı yolsuzluk sorunlarıyla uğraşan Brezilya'yı da yaklaşık bir ay önce geride bırakarak, yüzde 13'e yakın seyrederken; en çok karşılaştırılan para birimlerinin başında yer alan Güney Afrika randı ise aynı dönemde sadece yüzde 4 civarında değer kaybetti.

Bankacılar, ABD faiz artışlarının zamanlamasına ilişkin ise ABD verilerinin yakından izlenmeye devam ediyor bu kapsamda 1530'da açıklanacak Nisan ayı ABD perakende ve çekirdek perakende satışlar yakından takip edilecek. ABD verileri haricinde ise 1200'de Euro bölgesi Mart ayı sanayi üretimi ve ilk çeyrek öncü GSYH verileri takip edilecek.
İHALELER TAMAMLANDI
Hazine'nin son iki günde gerçekleştirdiği beş ihaleye gelen yüksek talep ikincil piyasada faizlerin; küresel getirilerde yaşanan sert dalgalanmaya rağmen ikincil piyasada faizlerin aşağı yönlü seyir izlemesine destek sağladı.

Hazine 5 ihale ile 7.94 milyar TL'si piyasadan olmak üzere toplam 8.23 milyar TL borçlanma gerçekleştirdi. Mayıs ayında 10.97 milyar TL'si piyasaya toplam 11.9 milyar TL'lik iç borç servisi gerçekleştirecek olan Hazine, 8.4 milyar TL'si piyasadan 9 milyar TL'lik iç borçlanma hedeflemişti. Bankacılar bugünkü ihalelerin opsiyonları ve önümüzdeki hafta gerçekleşecek kısa vadeli ihale ile birlikte Mayıs programının da hedefler dahilinde tamamlanacağını belirttiler.

Dün ikincil piyasada yaşanan yaklaşık 20 baz puanlık düşüşün ardından getiriler bugün de aşağı yönlü bir seyir izledi.

Dün yeniden ihracı gerçekleşen iki yıllık gösterge olan 16 Kasım 2016 itfalı tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.79 valörde son işlem yüzde 9.82 seviyesindeydi. Aynı tahvilde geçen hafta spot kapanış yüzde 10.27 seviyesinde gerçekleşmişti.

Dün yeniden ihracı gerçekleşen bir başka tahvil olan 10 yıllık gösterge olan 12 Mart 2025 itfalı tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.22, valörde son işlem yüzde 9.20 oldu. Aynı tahvilde geçen hafta spot kapanış yüzde 9.39 seviyesinde gerçekleşmişti.
Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2015, 17:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326