ABD'de polis teşkilatı reforme edilecek

Cleveland'da polise yönelik protestoların artması üzerine polis teşkilatının reformdan geçirilip federal normların uygulanması konusunda sıkı tedbirler alınması sözü verildi

ABD'de polis teşkilatı reforme edilecek
ABD Adalet Bakanlığı ile Ohio eyaletinin Cleveland kenti, polis teşkilatının reforme edilmesi konusunda anlaştı.
ABD'de polisin özellikle siyahlara karşı aşırı güç kullanması geniş çaplı protestolara neden oluyor. Bu protestoların yaşandığı kentlerden olan ve polis teşkilatı federal soruşturmaya tabi tutulan, aralık ayında yayınlanan raporda insan hakları ihlalleri, aşırı ve orantısız güç kullanımı saptanan Cleveland'da, 2012'de silahsız siyahi çifti öldüren polisin suçsuz bulunması protesto gösterilerini hareketlendirdi.
Cumartesi günü gerçekleşen gösterilerde polisin 70'ten fazla kişiyi gözaltına aldığı açıklandı.
Cleveland polis teşkilatı yetkilileri, protestolar arasında Adalet Bakanlığı ile anlaşmaya vararak tüm teşkilatı reformdan geçirme ve federal normların uygulanması konusunda sıkı tedbirler alma sözü verdi.
Anlaşmada hedefin, polisin aşırı ve orantısız güç kullanmasının önlenmesi ve gücün istismarı durumlarında hesap verebilirliğin sağlanması olduğu kaydedildi.
ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch, yazılı açıklamasında, anlaşmayla Cleveland'da önemli bir sorunun çözülmesi, güvenin yeniden tesis edilmesi, teşkilata yüksek standartların kazandırılması ve entegrasyonun sağlanmasının amaçlandığını bildirdi.
Kentte geçen yıl kasım ayında 12 yaşındaki siyahi Tamir Rice, polis tarafından parkta oynarken öldürülmüştü. Polis, çocuğun elinde silah bulunduğunu sandığını söylemiş ancak bunun oyuncak olduğu ortaya çıkmıştı. 


Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2015, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326