Öldürülen Rus muhalifin hazırladığı rapor açıklandı

Rus muhalif Nemtsov tarafından hazırlanmaya başlanan ancak tamamlanamayan rapor arkadaşlarınca hazırlanarak Ukrayna'da açıklandı

Öldürülen Rus muhalifin hazırladığı rapor açıklandı
Rusya'nın başkenti Moskova'da 28 Şubat'ta öldürülen Rus muhalif ve eski Başbakan Yardımcısı Boris Nemtsov'un ölümünden önce başladığı ancak tamamlayamadığı "Putin.Savaş" adlı rapor bitirildikten sonra Ukrayna'nın başkenti Kiev'de tanıtıldı.

Rus askerlerinin Ukrayna'nın doğusundaki savaşta oynadıkları rolle ilgili hazırlanan ve Nemtsov'un arkadaşları tarafından tamamlanan 65 sayfalık raporu Nemtsov'un eskiden başında bulunduğu Parnas Partisi Siyasi Kurulu Üyesi ve Rus insan hakları savunucusu İlya Yaşin basın toplantısıyla tanıttı.
Boris Nemtsov'un yakın arkadaşı da olan İlya Yaşin, Nemtsov'un Ukrayna'nın doğusunda savaşan Rus vatandaşlarına seslenerek, "Putin ve komutanlarınız bir anda sizden vazgeçer. Onlar sizleri savaşa göndermediklerini söyler ve size bir şey olursa akrabalarınız da hiçbir zaman gerçeği bilemez" dediğini hatırlattı.
Yaşin, raporda Ukrayna'nın doğusunda Rus askerlerinin varlığını gösteren kanıtların bulunduğunu kaydederek, “Rusya'nın da dahil olduğu Ukrayna'nın doğusundaki kanlı çatışmaların bir an önce sona ermesini istiyoruz. Bu bizim ülkemizin ulusal menfaatlerine ihanettir” dedi.
Yaşin, Nemtsov'un Ukrayna'da aslında neler olup bittiğini Rus kamuoyuna açıklamanın yollarını ve yöntemlerini aradığını, böylece Putin'in politikasını etkilemek için toplumun fikrini değiştirmek istediğini vurguladı.

Raporun Rusya toplumu için hazırlandığını, Ukrayna veya uluslararası topluma Putin'in Ukrayna'nın doğusuna asker gönderdiğini kanıtlamak gibi bir amaçlarının olmadığını ifade eden Yaşin, buna rağmen Rus askerlerinin Ukrayna topraklarında olduğuna ilişkin kanıtları raporda bir araya getirdiklerini ifade etti.
Kırım sorunun çözülmesi için Rusya'daki siyasi rejimin değişmesi gerektiğini savunan Yaşin, "Putin Kremlin'de olduğu sürece bu sorunu çözmek mümkün değil. Bu sorunu er geç iktidara gelecek yeni Rusya yöneticileri çözecektir" dedi.
Yaşin, Kırım'da Putin'i destekleyen çok sayıda kişi olduğuna dikkat çekerek, bu kişilerin tutumlarını reddetmenin kan dökülmesine yol açabileceğini, bundan dolayı Kırım sorununun "hem Rusya hem Ukrayna egemenliğini temin ederek her iki ülke için ortak bölge şeklinde" çözülmesinin mümkün olduğunu ileri sürdü.

Yaşin, Ukrayna'nın doğusunda Rus askerlerinin yakalanmasının da Rus kamuoyunda tartışılmadığını çünkü bunu ulusal çapta tartışmaya taşıyacak bir mekanizma bulunmadığını söyledi.

Rus insan hakları savunucusu ve muhalif Boris Nemtsov, 28 Şubat'ta Moskova'da düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti. Saldırıyla ilgili Zaur Dadayev, Anzor Gubaşev, Şadid Gubaşev, Hamzat Bahayev ve Tamerlan Eskerhanov gözaltına alınmıştı. Muhalif lider Nemtsov, son yıllarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtı gösterilere verdiği desteklerle öne çıkıyordu. 
Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2015, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326