Eğitime 3 Yılda 158 Milyon Tl Yatırım

Van’ın Erciş İlçe Kaymakamı Barbaros Baran, eğitime son üç yılda 157 milyon 904 bin 445 TL yatırım yapıldığını belirtti.İlçe Milli Eğitim Müdürü M. İsmail Yüce ile birlikte yeni eğitim-öğretim yılında faaliyete geçmesi planlanan...

Eğitime 3 Yılda 158 Milyon Tl Yatırım
Van’ın Erciş İlçe Kaymakamı Barbaros Baran, eğitime son üç yılda 157 milyon 904 bin 445 TL yatırım yapıldığını belirtti.
İlçe Milli Eğitim Müdürü M. İsmail Yüce ile birlikte yeni eğitim-öğretim yılında faaliyete geçmesi planlanan okullarda incelemelerde bulunan Erciş Kaymakamı Barboros Baran, ilçede eğitime yönelik yatırımların devam ettiğini, bu yıl tamamlanacak yeni dersliklerle birlikte, 23 Ekim depreminden sonra yapılan yeni dersliklerin sayısının toplamda 712’ye ulaşacağını söyledi. Merkezi bütçe ve hükümet tarafından 23 Ekim depreminden sonra Erciş’e özellikle eğitime yönelik yapılan yatırımlarla mevcut yapı stokunun büyük oranda yenilendiğini belirten Baran, deprem sonrasında yapımı tamamlanan toplam 532 derslikli 41 adet yeni okula, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında 9 yeni okul (180 derslik) daha ekleneceğini söyledi. 2014-2015 eğitim-öğretim yılında tamamlanacak dersliklerle birlikte depremden sonra yenilenen okul sayısının 50, derslik sayısının da 712 olacağını ifade eden Kaymakam Baran, "Merkezi bütçe ve hükümet tarafından ilçemizde sadece eğitime yönelik olarak toplam 157 milyon 904 bin 445 TL, yani eski parayla 157 trilyondan fazla bir yatırım olmuştur. Erciş tarihinde sadece eğitim alanında böyle bir yatırım, 23 Ekim 2011 depreminden sonra 3 yıl gibi kısa bir sürede ilçemize yapılmıştır. Önümüzdeki yıllarda devam edecek yatırımlarla bu rakam daha da artacaktır. Ayrıca, bu yatırımların yanı sıra hayırsever kuruluşlarımızın ve vatandaşlarımızın da ilçemize büyük destekleri olmuştur. Kendilerine ilçe halkı adına teşekkürü borç biliyorum” dedi.
Yeni yapılan okulların depreme dayanıklı olarak inşa edildiğini de anlatan Baran, "Bu okulların ve yapılacak yeni okulların tamamlanmasıyla birlikte, öğrencilerimiz daha modern ve ferah ortamlarda eğitimlerine devam edecek. Ayrıca dersliklerin yanı sıra, depremden sonra geçen yıl tamamlanan toplam 600 yataklı 3 öğrenci pansiyonuna bu yıl tamamlanması planlanan toplam 400 yataklı 2 pansiyon daha eklenince, toplam bin yataklı 5 adet pansiyon ilçemizde eğitime hizmet verecek. Ben bu yatırımların ilçemize, öğretmen ve öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER