Bakan Dönmez: Aralık ayında doğalgaza zam yapılmayacak!

Dönmez, Karadeniz gazının 2023 Mart ayında vatandaşlarla buluşturmak istediklerini söyledi.

Bakan Dönmez: Aralık ayında doğalgaza zam yapılmayacak!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, aralık ayında doğalgaza zam yapılmayacağını belirtti.

Fatih Dönmez, NTV yayınında konuştu. Bakan Dönmez, Türkiye'nin doğalgaz depolarındaki doluluk oranıyla ilgili soruyu "Avrupa'da ciddi bir endişe var. Türkiye bu kışı sorun yaşamadan atlatacak" diyerek yanıtladı. Dönmez, "Ama yaz aylarındaki yüksek seviyenin gerilediğini görüyoruz. Ancak bu geçici mi olacak yoksa kalıcı mı olacak göreceğiz. Ama Aralık ayında doğalgaza zam yapılmayacak'' dedi.

Dönmez, doğalgaz piyasasıyla ilgili "Burada öncelikle küresel fiyatlara bakmak gerekiyor. Pandemi öncesi ve sonrasına bakacak olursak doğalgazda anormal artışlar oldu. Ukrayna'daki savaş kısa sürede biterse piyasayı rahatlatır. Öngörülebilir fiyat tahmini söz konusu değil, oynaklık çok fazla" ifadelerini kullandı. 

Nükleer santral sorusu

Sinop'ta kurulması planlanan nükleer santralle ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, ''Ruslarla karşılıklı mutabakata varılırsa hayata geçirilir'' dedi.

Fatih Dönmez, Karadeniz gazıyla ilgili ''Kara ve denizde boru serim işlemi bitti. 280 tonluk bir kilit ekipman Türkiye'ye getirildi. Hedefimiz 2023 Mart ayında vatandaşla buluşturmak. Burası artık bizim ulusal sisteme vereceğimiz gazın işlenme tesisi. Bir de liman tarafı var, orada da lojistik işlemleri gerçekleştiriyoruz. Mart ayında ilk gaz sisteme girecek. 4 yıl sonra konutlardaki gazın tamamını karşılayacak'' diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2022, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326