Merkez Bankası'ndan 'Makroihtiyati Tedbirler' hakkında açıklama

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), Makroihtiyati Tedbirler hakkında, “Türk lirası mevduat/katılma hesaplarına dönüşüm hedeflerine göre belirlenen oranlarda menkul kıymet tesis etmektedir” açıklamasında bulundu.

Merkez Bankası'ndan 'Makroihtiyati Tedbirler' hakkında açıklama

TCMB politika faizi indiriminin ardından kredi büyümesine ve kredilerde uygulanan faiz oranlarına yönelik düzenleme yaptı.

Bankanın Resmi Gazete’de yayınlanan yeni uygulaması, kredi büyüme hızına sınırlama getirirken, verilecek kredilerdeki faiz oranlarını sınırlayacak menkul kıymet tahsisi yükümlülüğü getirdi.

Buna göre bankalar kredi faizinde, Merkez Bankası tarafından belirlenen ve son olarak yüzde 16,32 olan yıllık bileşik referans oranının 1,4 katı olarak uyguladıkları krediler için yüzde 20 menkul kıymet tahsisi yapmak zorunda olacak.

Eğer kredi faizi referans katsayının 1,8 katı ve üzerine çıkarsa, tahsis oranı yüzde 90 olarak uygulanacak.

Katsayıların üzerinden yapılan hesaplamaya göre ilgili faiz oranları sırasıyla yüzde 22,85 ve yüzde 29,38 düzeylerine işaret ediyor.

Krediler için zorunlu karşılık tesisi, menkul kıymet tesisi ile ikame edilecek

Düzenlemeye göre zorunlu karşılığa tabi krediler için, yüzde 20 düzeyinde uygulanan zorunlu karşılık tesisinin, uygulamanın etkinliğinin arttırılması amacıyla bankalar için yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisi ile ikâme edilmesi de kararlaştırıldı.

30 Aralık 2022 tarihi itibarıyla 29 Temmuz 2022 tarihine göre yüzde 10 kredi büyüme oranını aşan kredi tutarı kadar menkul kıymetin bir yıl boyunca tesis edilmesi ve hariç tutulan kredi türlerinin harcama mukabili kullandırılmaması halinde menkul kıymet tesisine tabi olması da düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın son verileri ticari kredilerde faizin yükseldiğine, bununla birlikte trend büyüme hızının gerilediğine işaret etmişti.

İlgili verilere göre ticari kredilerde faiz 12 Ağustos haftası itibariyle yüzde 27,1 seviyesine yükseldi.

Bununla birlikte trend büyüme hızında da gerileme izlendi. 12 Ağustos haftası itibariyle ticari kredilerde trend büyüme hızı 13 haftalık, yıllıklandırılmış ve kur etkisinden arındırılmış hesaplamaya göre yüzde 25'in altına geriledi. 

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2022, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326