Engelli çocuğu 8 kişi istismar etti...

Yüzde 50 engelli erkek çocuk, 10 yıl boyunca 8 kişinin sistematik cinsel istismarına maruz kaldı. Olay Adli Tıp raporları ile belgelendi ancak dosyada tek bir tutuklu sanık bulunmuyor.

Engelli çocuğu 8 kişi istismar etti...

yüzde 50 zihinsel engelli Ş.M. isimli erkek çocuğun, 12 yaşından beri 10 yıl boyunca aynı mahalledeki 8 kişinin sistematik cinsel istismarına maruz kaldığı ortaya çıktı. Faillerden korkarak yaşananları 10 yıl boyunca saklayan Ş.M.'nin durumunu ilk olarak 2021 yılında kuzeni Z.V. fark etti. Üstelik istismarda bulunduğu iddia edilen H.Ç. isimli şahsın, infaz koruma memuru olarak görev yaptığı ortaya çıktı.

Ş.M.'nin anlatımları sonrası olay yargıya taşındı. Mağdur Ş.M.'ye Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından verilen 21 Haziran 2021 tarihli raporla da fiziki muayenede istismar belgelendi. Soruşturma aşamasında ifadesi alınan sekiz kişi ise iddiayı reddetti.

Soruşturmanın tamamlanmasının ardından iddianameyi hazırlayan savcılık, Ş.M.'nin 12 yaşından itibaren, 2009-2019 yılları arasında, cinsel istismara uğradığını belirtti. İddianamede şüphelilerin “cinsel istismar” ve “hürriyetten yoksun kılma” suçlarından cezalandırılmaları istendi.

Yine Ş.M.'ye Eylül 2020'de “sınır mental retardasyon” tanısı konulduğu, Ş.M.'nin gerçeği değerlendirme yetisinin sağlam olduğu, konuşmasının anlaşılır ve amaca yönelik olduğu ancak ay ve mevsimleri bilmediği, tekrarlayan cinsel istismar olaylarında ruhsal açıdan kendisini savunacak güçte olmadığı, sonuç itibariyle mağdurun beden ve ruh bakımından kendini savunamayacağı belirtildi. Ayrıca Kuşadası Sulh Hukuk Mahkemesi, engel durumundan dolayı Ş.M.'nin kuzeni Z.V.'yi vasisi olarak atadı.

İddianamenin kabul edilmesinin ardından açılan davanın ilk duruşması ise 17 Haziran'da Ödemiş Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık ve tanık beyanlarının dinlendiği duruşmada savcı tutuklama istedi. Ancak mahkeme tutuklama kararı vermedi. 17 Ekim'de görülen ikinci duruşmada ise ifade veren tanıklar yaşanan istismarı anlattı. Bu duruşmada da mahkeme tanık ifadelerine rağmen herhangi bir tutuklama kararı vermedi. Mahkeme ayrıca Ş.M.'nin beyanlarına itibar edilip edilmeyeceğine dair Adli Tıp Kurumu'ndan rapor alınmasına karar verirken, dava 25 Ocak 2023'e ertelendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER