Ercişli Bayanlar Kadın Cinayetlerini Kınadı

Van’ın Erciş Belediyesi Eş Başkanı Diba Keskin’in de aralarında bulunduğu bir grup kadın, bıçaklı saldırı sonucunda yaşamını yitiren Büşra Çiftçi Kızılkaya’nın evinin önünde kadın cinayetleri ve kadına şiddeti protesto etti.Katledilen...

Ercişli Bayanlar Kadın Cinayetlerini Kınadı
Van’ın Erciş Belediyesi Eş Başkanı Diba Keskin’in de aralarında bulunduğu bir grup kadın, bıçaklı saldırı sonucunda yaşamını yitiren Büşra Çiftçi Kızılkaya’nın evinin önünde kadın cinayetleri ve kadına şiddeti protesto etti.
Katledilen Büşra Çiftçi Kızılkaya’nın eşi Emre Kızılkaya ile birlikte basın açıklamasının yapılacağı alana gelen Eş Başkan Keskin, yaşanan cinayeti lanetlediğini ifade ederek, “Bir insan fizikmen sizden güçsüz olduğu için eğer ölüme mahkum ediliyorsa, biz zihnen bitmişiz demektir. Bugün bu genç çiftimize reva görülen haksızlığı, zulmü, şiddetti biz Ercişli seçilmiş kadınlar ve duyarlı tüm insanlar olarak nefretle lanetliyoruz. Asla ve asla bu tür şeylerin peşini bırakmıyoruz. Bırakmayacağımızı, takipçisi olacağımızı da buradan belirtiyoruz. Biz sizinleyiz. Bizim istediğimiz tüm kadınların da birlik olması ve böyle olaylara karşı kesinlikle sessiz kalmamasıdır” dedi.
Başkan Keskin’in konuşmasının ardından Erciş Belediyesi Encümeni Gülay Yılmaz basın metnini okudu. Yılmaz, “Yüz yıllardır yaşadığımız kadın katliamlarına hızla yenileri ekleniyor. Son dönemlerde egemen zihniyet tarafınca kadına yöneltilen şiddet olayları hızla artmaya başladı. Burada bir katliam haberiyle karşılaşmamız oldukça üzücü bir durumdur. İki gün önce burada evine girmek isterken öldürülen üç aylık evli Büşra Çiftçi Kızılkaya uğradığı trajedinin ortaya koyduğu manzarada hepimiz pay sahibiyiz. Yaşanan bu vahşete karşı hepimizin dur demesi ve buna karşı yürütülmesi gereken mücadeleyi yükseltmemiz lazım. Burada yaşanana olay kadın için kesinlikle ilk değildir. Sistematik olarak kadının, erkeğin yönelttiği şiddetin ortaya koyduğu bir sonuçtur. Sadece Van’da son 10 günde erkek şiddetine uğrayan ve yaralanma veya ölümle sonuçlanan 7 vakayla karşı karşıyayız. Türkiye’de günde ortalama 5 kadın erkek şiddetine maruz kalıyor. Son aylarda ülke genelinde 139 kadın öldürüldü. Son 6 ayda Şengal’de 6 bin kadın Arap pazarlarında satıldı. Rojavalı on binlerce kadın şu an muhacir durumda. Geçen hafta Van’da hastanede bir kadın boğazı kesilerek öldürüldü, Van’da Seyrantepe Mahallesi’nde biriyle görüldüğü gerekçesiyle kocası tarafından ikamet ettiği evin 3. katından atıldı iddiasıyla S.A. (24) isimli kadın ağır yaralandı. Biz kadınlar bu vahşeti kınıyoruz. Sessiz kalmayacağımızı buradan duyuruyoruz” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326