Erdem Kaya’dan Dünya Fikri Mülkiyet Günü açıklaması

Uluslararası Patent Birliği (UPB) Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, müreffeh bir topluma dönüşme yolundaki en hayati araçlardan birinin katma değerli ürün ve hizmetler üretmek ve bunları da güçlü Fikri Mülkiyet enstrümanlarıyla hukuki koruma altına almak olduğunu belirtti.

Erdem Kaya’dan Dünya Fikri Mülkiyet Günü açıklaması

UPB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Açıklamasında Türkiye’nin büyük hedefleri olduğunun vurgulayan Erdem Kaya, ülke olarak orta gelir tuzağından kurtulmanın yollarını aramak gerektiğinin altını çizdi. Bu doğrultuda kamu, üniversite ve özel sektör temsilcilerinin dört bir yandan önemli atılımlar yapmaya çalıştıklarına işaret eden Kaya; “Artık alın terinin ötesinde akıl terimizi de dökmek zorundayız. Amerika Patent Dairesi Başkanı Charles Duell’in “İcat edilebilecek her şey icat edildi” sözünü söylemesinin üzerinden bir asırdan fazla zaman geçti. Bu süreç içinde milyonlarca yeni buluş yapıldı. Her bir buluş kendi teknik alanında önemli değişimlere vesile oldu. Bu değişimlerin yaşandığı ülkelerdeki toplumun refah seviyesi önemli derecede arttı” dedi.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (WIPO) bu yılki Dünya Fikri Mülkiyet Günü için seçtiği “Kadın yenilikçiliği ve yaratıcılığı” temasının çok anlamlı olduğunu kaydeden Kaya, kadınların inovasyon ekosistemindeki rollerinin her sene artarak devam ettiğini belirtti. Kaya sözlerini; “Umarım ülkemizde de bu durum aynı ivmeyle devam eder. Bu sözler ışığında Dünya Fikri Mülkiyet Günü’nüzü kutlarım” şeklinde sonlandırdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER